Nejvyšší soud (NS) přezkoumá verdikt ve sporu mezi bývalým předsedou Jazzové sekce Karlem Srpem a písničkářem Jaroslavem Hutkou. Podle pravomocného rozsudku se Hutka nemusí omlouvat za tvrzení, že na něj Srp donášel komunistické Státní bezpečnosti (StB). Srp podal koncem minulého roku dovolání, které v lednu spolu se spisem převzala nejvyšší instance. Civilní kolegium vyřizuje dovolání v průměru za půl roku.
Prezident Miloš Zeman chtěl v roce 2017 prosadit Srpa do etické komise oceňující účastníky protikomunistického odboje, což Hutka kritizoval. Srpova žaloba se týkala 13 výroků, které Hutka uvedl na facebooku a následně v rozhovorech pro média. Písničkář napsal, že "má ve svém estébáckém spise na sebe čtyři udání od Karla Srpa". Srpa také nazval lhářem a přirovnal ke kanálu a zmetkovi.
Pražské soudy pokládaly vyjádření na facebooku za skutkové tvrzení, které mělo základ v archivních dokumentech. Hutkova prohlášení v rozhovorech byla podle verdiktu hodnotícími úsudky.
"Žádný z těchto úsudků neshledává odvolací soud jako nepřiměřený. Zaznívaly v debatě o věcech veřejných, vycházely z pravdivých premis. Použité výrazy jako kanál nebo zmetek nelze mít navzdory expresivitě za samoúčelné urážky, jejichž jediným cílem by bylo znevážení osoby žalobce (Srpa)," uvedla loni v září soudkyně odvolacího soudu Kateřina Sedláková.
"Říkat někomu, že je zmetek nebo kanál, nepatří do veřejné debaty," reagoval Srpův právník Adam Černý. Verdikt označil za nebezpečný precedent.
Srp se domáhal omluvy a toho, aby Hutka sporný příspěvek stáhl a soud zpěvákovi zakázal šířit informace o Srpově spolupráci s StB. Trval na tom, že jsou nepravdivé a že byl v materiálech StB evidován neoprávněně a nikoho neudával. Badatelé z Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ale vypověděli, že Srpova spolupráce s StB je v archivech jednoznačně doložitelná.
Jazzová sekce se za komunistické totality podílela na vydávání legálních i zakázaných publikací, Srp byl kvůli tomu i vězněn. Zeman ho v roce 2013 ocenil medailí Za zásluhy. Proti Zemanově snaze o Srpovo prosazení do etické komise se ozvali někteří historici, sama komise i členové Jazzové sekce. Nominaci nakonec odmítl spolupodepsat tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman Srpa navrhl také do Rady ÚSTR, tuto nominaci odmítl Senát.