Některé slovenské politické strany před nadcházejícími parlamentními volbami dělají kampaň také v České republice, kde studují nebo pracují tisíce Slováků. Ze zahraničí se letos plánuje zapojit do voleb do sněmovny mnohem více Slováků než před čtyřmi roky.
Setkání se sympatizanty v Praze či v Brně si naplánovali nebo již uskutečnily například nová strana Za lidi exprezidenta Andreje Kisky, dále koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko / Spolu či hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti, které je podle průzkumů veřejného mínění nejsilnějším opozičním subjektem. Všechny zmíněné politické formace se vymezují vůči stávající slovenské vládní koalici.
"Mnozí z nás v minulosti přímo žili a pracovali v zahraničí. Z osobní zkušenosti víme, že předvolební diskuse, bohužel, často obcházejí města v zahraničí, kde žije početná komunita Slováků, kterým není jedno, jak dopadnou blížící se volby," napsala v pozvánce strana Za lidi k ohlášené předvolební diskusi s jejími představiteli v Praze.
O možnost volit poštou ze zahraničí požádalo před nadcházejícími parlamentními volbami přes 55 000 Slováků. To je výrazně vyšší počet než před čtyřmi lety.
Slovenský premiér Peter Pellegrini minulý týden vyzýval obyvatele slovenských regionů, aby se zúčastnili voleb a nenechali o nich rozhodnout Slováky z ciziny či ze slovenské metropole. Pellegrini je i místopředsedou nejsilnější vládní strany Směr - sociální demokracie (Směr-SD), jejíž popularita dlouhodobě klesá. Bratislavanům vzkázal, že žijí v bublině. Slováci z ciziny zase podle něj jezdí do vlasti jen k lékaři. Za tyto výroky si vysloužil kritiku opozice, ale i části veřejnosti na sociálních sítích.
V Bratislavě, kde je nejvyšší životní úroveň ze všech regionů Slovenska, Směr-SD ve volbách do sněmovny v roce 2016 zaznamenal výrazně horší výsledek než v průměru za celou zemi.