Někteří studenti Fakulty architektury Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) podrobili svoje ateliérové práce srovnání s návrhy umělé inteligence (AI), která dostala stejné zadání. Třeba ateliér Fišer-Nezpěváková hledal možnosti, jak využít AI při tvorbě produktového designu. Fakulta to uvedla v tiskové zprávě. Studentské projekty téměř 70 školních ateliérů jsou vystavené v dejvické budově fakulty do pátku 9. února.
Karolína Petřeková společně s AI pracovala na návrhu venkovní solární antény pro bezdrátovou wi-fi síť. "Umělá inteligence přišla s novým řešením v podobě deštníku ze solární textilie a pomohla mi ověřit technologické postupy. AI může designérům a designérkám pomoct dostat se z kreativního bloku a hledat řešení, která by je běžně nenapadla," uvedla studentka.
Studující fakulty architektury prověřují reálná zadání. Mnohdy spolupracují s městskými samosprávami, zabývají se tématy bydlení, ochrany životního prostředí, památkové péče nebo rozvoje technologií.
Studenti prvního ročníku z ateliéru Balejová-Mrázová navrhovali dílnu pro stavbu plachetnice na pražském Libeňském ostrově. Krajinářský ateliér Salzmann se zaměřil na příběh obce Prameny, původně hornického města v bývalých Sudetech známého od 90. let minulého století svými obrovskými dluhy. Cílem bylo navrhnout komplexní řešení rozvoje, na projektu spolupracovali s ateliérem Redčenkov-Danda a ZAN Amblerová. Studující z ateliéru Sosna-Filsak se věnovali dálnicím a okolní architektuře.
Petřinám, jednomu z nejstarších pražských sídlišť, se věnoval ateliér Zmek-Krýzl-Novotný. Studenti prověřovali, do jaké míry je možné zahušťovat a násobit stávající struktura sídliště. Své projekty představili vestavbou panelového bytu 1+kk do školního ateliéru. Ateliér designu Jaroš se vrátil k tradičním materiálům. Prvním zadáním byla práce s litinou, dalším návrh zásnubního prstenu. Studující přitom neměli pro svoje návrhy omezení v materiálu, technologii ani barevnosti.
Projekty vytvořené studentkami a studenty Fakulty architektury ČVUT je možné si prohlédnout také on-line. První ročníky mají vlastní webovou galerii. Výstava v budově fakulty je do 9. února otevřená denně od 09:00 do 18:00, vstup je zdarma.