Ministerstvo zemědělství podalo další podnět na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (UOHS) kvůli cenám vajec. Novinářům to v úterý řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) po jednání se zástupci ministerstva financí a obchodu.
Zdražení v obchodech podle něj naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. Skupina se také podle Nekuly shodla na tom, že dozorové orgány jako například Česká obchodní inspekce (ČOI) mají zintenzivnit svou činnost a postupovat koordinovaně.
Úterního jednání meziresortní skupiny se kromě zástupců ministerstev účastnil také zástupce úřadu vlády a Národní ekonomické rady vlády (NERV). Podle Nekuly se velká část jednání věnovala kompetencím kontrolních orgánů. "Dohodli jsme se, že dozorové orgány budou pracovní skupině pravidelně reportovat výsledky kontrol v oblasti potravin," řekl ministr. Za nejdůležitější úřady označil ČOI a specializovaný finanční úřad. V oblasti kvality a bezpečnosti potravin má podle něj kompetence Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI).
Nekula řekl, že meziročně vejce v ČR podle Českého statistického úřadu zdražily o 92 procent a zdražily nejvíce z celé EU. "Víme, že v loňském i letošním roce extrémně vzrostly ceny krmných směsí, které tvoří zhruba 70 procent nákladů na produkci vajec, což se promítlo do cen," řekl.
Zdražení potravin v obchodech podle Nekuly naznačuje, že obchodníci zneužívají dominantní postavení na trhu. K vejcím uvedl, že zatímco v lednu 2022 měli zemědělci na jednom vejci přirážku 12 haléřů, letos v lednu mají jednu korunu. Obchodníci podle něj měli loni v lednu obchodní přirážku jednu korunu, letos je to již 2,10 Kč. "Skoro by se zdálo, že obchody mají s prodejem vajec větší náklady než zemědělci. Vypadá to, jako by v obchodech přikrmovali nosnice na pultech obchodů," doplnil.