Němečtí podnikatelé působící v ČR s obavami sledují stoupající počet onemocnění koronavirem v zemi a vyzývají vládu i obyvatele ke stabilizaci situace. Ve čtvrtek to sdělil člen představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK) Bernard Bauer k rozhodnutí německé vlády zařadit Prahu mezi rizikové oblasti. Německé ministerstvo zahraničí kvůli stoupajícímu počtu infikovaných koronavirem nedoporučuje od 9. září turistické cesty do Prahy.
"Tento vývoj je znovu nebezpečím pro česko-německé hospodářství. Firmy na obou stranách hranice jsou často úzce obchodně propojeny a nebudou schopny druhý 'lockdown' zvládnout. Vzhledem k tomu, že Německo je s odstupem nejdůležitějším hospodářským partnerem ČR, apelujeme na českou vládu i obyvatele, aby udělali vše pro stabilizaci situace," uvedl Bauer.
"Zároveň nás těší, že se politici ve svých rozhodnutích řídí aktuálním vývojem v regionech a vyhýbají se plošným opatřením. Proto mohou například pendleři nadále pracovat ve svých podnicích," dodal Bauer.
ČNOPK je se svými 700 členy největší bilaterální hospodářskou komorou v ČR. Jejím posláním je prostřednictvím rozsáhlých služeb podporovat česko-německý byznys.
Česko ve středu zaznamenalo druhý denní přírůstek nad 1000 nových případů nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů. Také hospitalizovaných v posledních dnech přibylo. V nemocnici je podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví 244 lidí, z toho 57 v těžkém stavu. Celkem se za více než půl roku od výskytu prvních potvrzených případů covidu-19 v Česku nakazilo koronavirem 31 036 lidí, z nichž se přes 20 000 už vyléčilo a 444 zemřelo.