Proti krácení rozpočtů obcí a krajů kvůli koronavirovým opatřením vlády svolá Svaz místních samospráv (SMS) starosty na shromáždění do Prahy. Obce přijdou o 20 miliard korun, tvrdí sdružení zastupující zhruba 2000 měst a obcí. Starosty svých obcí vyzvalo, aby na radnice vyvěsili oznámení, že jsou kvůli použití sdílených daní na sanování škod po epidemii ve stávkové pohotovosti.
"Je krajně nereálné udržet naplánované investice s ohledem na negativní zásahy státu do příjmů samospráv a reálnou hrozbu až čtvrtinového poklesu u sdílených daní a podle našeho pevného přesvědčení již nastal čas se razantně ozvat," napsalo sdružení v tiskové zprávě. Je podle něj nutné, aby samosprávy požadovaly zákonný jednorázový příspěvek od státu do svých rozpočtů.
Vláda obcím slibuje dotace s navýšeným podílem státu. Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne snížení podílu spolufinancování obcí ke státním dotacím o 20 procentních bodů. Obce ale kritizují, že přijdou o možnost rozhodování.
"Menší města, obce a strukturálně postižené regiony pocítí dopady krize nejcitelněji, rozhodně však na svých účtech nedisponují výraznými přebytky hospodaření, jak se často zavádějícím způsobem uvádí. Bez pomoci státu za této situace hrozí zastavení prakticky všech samosprávných investic," uvedlo sdružení.
Babiš v neděli zdůraznil, že příjmy, o něž obce přijdou v souvislosti s koronavirovými příspěvky drobným podnikatelům a společníkům malých společnostní s ručením omezeným, stát "bohatě v dotacích vrátí".
Příspěvky 500 korun denně zasahují do příjmů obcí a krajů, protože jsou koncipovány jako vratka z jedné ze sdílených daní. Proti tomu protestuje většina opozice, Svaz měst a obcí a Sdružení místních samospráv. Senát neúspěšně navrhoval, aby příspěvky stát hradil přímo ze svého rozpočtu. Podle Babiše ale jiný způsob vyplácení takzvaného kompenzačního bonusu nebyl možný.