Obchodníci podle jejich svazu už zaměstnali první uprchlíky z Ukrajiny. Někdy je problém s péčí o děti, umístění do škol není příliš koordinované. Zatímco u povolení k pobytu, práci nebo finanční podpoře jsou základní informace dostupné také v ukrajinštině a systém dobře funguje, u péče o děti chybějí sdělení, jak postupovat.
Ve středu to řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáš Prouza. Doplnil, že obchodníci garantují pracovníkům z Ukrajiny, kteří odjedou bránit svou vlast, alespoň 50 procent mzdy.
Do České republiky dorazilo v posledních dnech podle premiéra Petra Fialy (ODS) zhruba 20 tisíc lidí z Ukrajiny a předpokládá, že počet bude dále růst. Ukrajincům pro vstup do ČR stačí pas, po příjezdu si požádají o povolení k pobytu, které platí čtyři měsíce. S tímto takzvaným vízem ke strpění mohou začít pracovat. Rusko minulý týden ve čtvrtek zahájilo invazi na Ukrajinu. Boje dále pokračují.
Prouza ocenil, že české úřady zvládají Ukrajincům rychle vydávat povolení k pobytu a je tak možné je ihned zaměstnávat. "Někdy narážíme na problém s péčí o děti, umístění do školek a škol je zatím hodně nekoordinované a z různých částí ČR máme různé reakce, jak v tom jednoduše postupovat," uvedl.
Asociace malých a středních podniků a živnostníků v pondělí sdělila, že české firmy by mohly poskytnout práci především ve službách či drobné výrobě pro ukrajinské ženy. Asociace je součástí přípravného týmu pro párování nabídek firem a poptávek po pracovních pozicích.
Všechny hlavní obchodní sítě a další významní prodejci podle Prouzy vyplatí svým ukrajinským pracovníkům v případě branné povinnosti minimálně 50 procent mzdy po dobu tří měsíců, pokud to bude nutné, termín prodlouží. "Nad rámec běžné dovolené ukrajinským zaměstnancům poskytneme i plně hrazené volno pro zajištění rodinných záležitostí, jako je třeba vyzvednutí členů rodiny od hranic a jejich zabydlení v ČR," řekl dále. Řetězce jsou zároveň připravené Ukrajince po skončení konfliktu a návratu znovu zaměstnat.