Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvních odhadů statistiků měla být srovnatelná s loňskou. Očekává se, že klesne o 0,9 procenta na 7,161 milionu tun. Odhadovaný hektarový výnos bude meziročně o 5,7 procenta nižší. Řepky by měli zemědělci sklidit 1,065 milionu tun, což ve srovnání s loňskými údaji znamená o 3,9 procenta více.
Hektarový výnos řepky má být o 3,4 procenta vyšší než minulý rok. Vyplývá to z informací, které v pondělí zveřejnil na svém webu Český statistický úřad (ČSÚ). Během léta údaje o sklizni ještě několikrát zpřesní.
Více se letos zřejmě sklidí pšenice ozimé, ječmene ozimého a tritikale, tedy křížence žita a pšenice. Naopak menší úroda se očekává u žita a všech druhů jarních obilovin.
"Podle prvních odhadů je úroda základních obilovin zatím příznivá a převyšuje sedm milionů tun. Díky rozšíření osevní plochy je očekávaná sklizeň téměř srovnatelná s loňskou skutečností a je o tři procenta vyšší než pětiletý průměr. Hektarový výnos je ale meziročně slabší. Konečná výše sklizně bude nakonec záviset na dalším průběhu počasí," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.
Očekávaná úroda základních obilovin, tedy bez kukuřice na zrno, má dosáhnout 7,161 milionu tun. Ve srovnání s loňskou nadprůměrnou sklizní je o 64.000 tun nižší, tedy o necelé procento. Osevní plochy se rozšířily meziročně rozšířily o 5,1 procenta, což znamená o 64 tisíc hektarů na 1,299 milionu hektarů. Odhadovaný hektarový výnos 5,51 tuny na hektar je meziročně o 5,7 procenta nižší.
"Ve srovnání s loňským rokem se výrazněji rozšířily osevní plochy pšenice ozimé a ječmene ozimého. I při slabších hektarových výnosech je tak odhad jejich sklizně meziročně vyšší. Naopak plochy jarních druhů obilovin jsou v meziročním srovnání menší a tomu odpovídá také meziročně nižší sklizeň," uvedla Dagmar Lhotská z oddělení statistiky zemědělství a lesnictví.
Nejpěstovanější plodinou na českých polích zůstává pšenice ozimá, která letos zabírá téměř třetinu celkové osevní plochy. Odhadovaná úroda 4,709 milionu tun je meziročně o 2,6 procenta vyšší. Ječmene ozimého se sklidí zhruba 675 tisíc tun, což je meziroční nárůst o 3,6 procenta, a tritikale 201 tisíc tun, což je o 3,9 procenta více.
Naopak o 4,5 procenta na 1,049 milionu tun meziročně klesne sklizeň ječmene jarního, po pšenici ozimé druhé nejrozšířenější obilovině. Pšenice jarní se podle odhadu sklidí 250 tisíc tun, o třetinu méně než v loňském roce. Na poklesu se podílí zejména výrazně menší osevní plocha i nižší hektarový výnos, uvedli statistici. Nižší úrodu očekávají také u ovsa a žita.
Řepka zůstává po pšenici ozimé druhou nejrozšířenější plodinou, zabírá 14 procent z celkové osevní plochy. Letos se pěstuje na 344 tisíc hektarech, tedy na téměř stejné ploše jako loni. Díky vyššímu očekávanému hektarovému výnosu 3,10 tuny na hektar se sklidí 1,065 milionu tun řepky. Meziročně to je o 40 tisíc tun víc, tedy o necelá čtyři procenta. "Předpokládaná produkce řepky je ale především kvůli poklesu osevních ploch ve srovnání s pětiletým průměrem o 11 procent nižší," upozornil ČSÚ.
Celková osevní plocha v Česku činí tento rok 2,456 milionu hektarů, meziročně o tři tisíce hektarů (0,1 procenta) víc. Plocha úhoru se rozšířila o 3,5 procenta na 26 tisíc hektarů. Čtyři nejpěstovanější plodiny - pšenice, řepka, ječmen a kukuřice - pokrývají téměř tři čtvrtiny celkové osevní plochy v zemi.