Ministerstvo obrany opět prodává téměř dvě desítky objektů předválečného pohraničního opevnění, takzvaných řopíků, a další nemovitý majetek, který nepotřebuje.
V aktuálním výběrovém řízení nabízí celkem 27 nemovitostí s minimální kupní cenou 34,2 milionu korun. V úterý to sdělil Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Vedle 17 řopíků, z nichž některé jsou v nabídce opakovaně, úřad dal do prodeje deset pozemků. Podle Caletky nejzajímavější je 1,2hektarový pozemek, který je v Praze-Hloubětíně v blízkosti zahrádkářské osady. Ministerstvo jej nabízí za 31,5 milionu korun. Další pozemky určené k prodeji jsou například u Českých Budějovic, v Rokycanech nebo Rožmitálu pod Třemšínem na Příbramsku.
Vedle toho ministerstvo nově nabídlo zájemcům čtyři řopíky i s pozemkem na Chomutovsku. Zbylých šest nabízených opevnění je z jižní Moravy a sedm ze Slezska. Ve většině případů jsou prodávány i s pozemky a jsou například na Znojemsku nebo Opavsku. Podrobné informace o nabídce zájemci najdou mimo jiné na webu onnm.army.cz.
Obrana se zbavuje nepotřebných nemovitostí opakovaně. V nabídkách převládají pozemky nebo bunkry opevnění z období první republiky. Někdejší opevnění Československa je stále považováno za nemovitosti určené k obraně státu, hospodaření s nimi má proto na starosti ministerstvo obrany. V roce 2005 ministerstvo rozhodlo, že opevnění bude přednostně bezúplatně převáděno na majitele pozemků pod nimi. Pokud by o ně zájem neměli, mohly je zadarmo dostat například kluby vojenské historie či okolní obce. Další možností je jejich prodej.
Ministerstvo koncem loňského října sdělilo, že dosud prodalo 171 objektů československého předválečného lehkého opevnění. Celkem obrana plánuje majetkově vypořádat asi 800 řopíků, k prodeji nabídne čtvrtinu z nich, zbytek chce převést na nové majitele. Resort nyní převádí nebo odprodává pouze bunkry prohlášené za nepotřebný majetek před březnem 2016. Další řopíky, které se postupně pozemkově zaměřují, přebírá Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.