Za první dva zářijové týdny se novým typem koronaviru nakazilo skoro 400 učitelů. Na středečním neveřejném jednání výboru pro zdravotnictví to poslancům řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Vyplývá to z pátečního zveřejněného záznamu. Učitelů je podle statistik téměř 170 tisíc. Od začátku epidemie do 12. září se podle něho nejvíc nakazilo pracovníků v administrativě a strojírenství, nezaměstnaných a osob samostatně výdělečně činných (OSVČ).
Výrazně v poslední době rostl i počet nakažených zdravotníků. Lékařů bylo podle dat zveřejněných Českou lékařskou komorou k 19. září aktuálně nakaženo 259, o měsíc dřív čtyři. Mezi zdravotními sestrami se počet nakažených zvýšil od 20. srpna ze tří na 433.
"Počet nakažených zdravotníků roste rovnoměrně s epidemiologickou zátěží, protože většina zdravotnických profesionálů se nakazí v běžném životě," řekl Dušek. Nakažených pedagogů ale přibývá rychleji. "Učitelé jsou noví horníci, které jsem vám tu prezentoval v létě," dodal.
V Česku je podle dat ministerstva školství zhruba 11 tisíc mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol. Chodí do nich celkem přibližně 1,8 milionu dětí a mladých lidí, které vyučuje kolem 169 tisíc pedagogů.
Od začátku září se nejvíc nakazilo pracujících v administrativě, kde je od epidemie vůbec nejvíc nakažených (1535). Druhý největší počet za září je nakažených učitelů, následují OSVČ, nezaměstnaní a pracovníci ve strojírenství. Za září se také nakazilo 135 pracujících ve sportu, zřejmě jde zejména o medializované nákazy z fotbalových nebo hokejových klubů. Pendlerů, kteří se musejí pravidelně testovat, bylo od začátku epidemie nakaženo 77, za září jich přibylo jenom sedm.
Z řad poslanců zazněl požadavek na týdenní hlášení počtu nakažených lékařů a učitelů nebo počtu nákaz v domovech sociálních služeb. Podle Duška budou lůžkové sociální služby jako domovy pro seniory nebo pro pacienty s Alzheimerovou nemocí do dvou týdnů připojeny k systému, který umožní denní hlášení počtu nakažených.