Dosavadní politický náměstek ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) Jeroným Tejc se stal jejím čtvrtým odborným náměstkem. Na starosti bude mít sekci pro boj s korupcí, pro agendu milostí, odškodňování a vězeňství. V pátek to sdělila Lucie Machálková z tiskového oddělení ministerstva. Na novou pozici Tejce upozornil server Česká justice.cz.
Podle Machálkové Tejc složil služební slib v pátek a do jeho agendy budou spadat odbory střetu zájmů a boje proti korupci, odškodňování, milostí a inspekce a také Vězeňská služba, Probační a mediační služba, Rejstřík trestů a Institut pro kriminologii a sociální prevenci.
Tejc uspěl na místo odborného náměstka ve druhém kole výběrového řízení, do prvního kola se nepřihlásil. Podle ministryně Benešové je Tejc "výborným vyjednávačem a je vysoce konsensuální". "Věřím, že i v nové pozici náměstka pro řízení sekce koordinace boje proti korupci bude pro justici velkým přínosem," tlumočila vyjádření Benešové Machálková.
Podle Machálkové mezi Tejcovy priority jako nového odborného náměstka patří prosazení zákona o lobbování a o ochraně oznamovatelů, zkvalitnění fungování centrálního registru oznámení a jeho propojení s veřejnými rejstříky a zkrácení doby projednávání žádostí o náhradu škod vzniklých při výkonu veřejné moci. Ve vězeňství se má Tejc zaměřit na posílení možnosti zaměstnávání odsouzených a ve spolupráci s mediační službou bude pracovat například na snížení recidivy.
Spolu s Tejcem na ministerstvu působí tři odborní náměstci. Legislativní sekci a sekci dohledu a justice řídí Michal Franěk a Klára Cetlová, náměstkem provozní a právní sekce je Zbyněk Spousta. O Tejcově nástupci ve funkci politického náměstka některá média spekulují o bývalém diplomatovi a ministru zahraničí Janu Kohoutovi, uvedla Česká justice.cz.
Tejc vystudoval práva na brněnské Masarykově univerzitě. V letech 2006 až 2017 byl poslancem. Na ministerstvo spravedlnosti ho přivedl v roce 2018 tehdejší ministr Robert Pelikán (ANO).
Tejc byl po sněmovních volbách na podzim 2013 účastníkem tajné schůzky některých členů vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, po které se část vedení strany postavila proti předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Po takzvaném lánském puči Sobotka svoji pozici uhájil a někteří účastníci schůzky přišli o funkce ve vedení strany nebo ve Sněmovně. Tejc tehdy opustil funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD.
Na konci listopadu 2017 Tejc oznámil, že ze sociální demokracie po 20 letech odchází. Odchod zdůvodnil tím, že širší vedení strany odmítlo odpovědnost za debakl v říjnových volbách do Sněmovny a neumožní změnu politiky ČSSD.