Navrhovaným ročním odkladem účinnosti klíčových pasáží nového stavebního zákona přijatého loni by se poslanci měli zabývat ve druhém čtení v pátek. Sněmovna o tom rozhodla ve středu podle požadavku předsedy poslanců koaliční KDU-ČSL Marka Výborného. O úpravy programu schůze se podobně jako v úterý snažili zejména zákonodárci opozičního hnutí ANO. Sněmovna jejich návrhy odmítla. Výborný mluvil v souvislosti s postupem poslanců ANO o snaze o oddalování projednávání bodů programu schůze.
Výměnu názorů pak vyvolala hodinová přestávka na jednání poslaneckého klubu opozičního hnutí SPD, kterou si vyžádal po schválení vládní předlohy o daňových úlevách na pomoc Ukrajině jeho předseda Radim Fiala. "Toto je čistokrevná paralýza této Sněmovny. Hnutí SPD se rozhodlo zobstruovat právě ty zákony, které jdou ve prospěch českých občanů," prohlásil Výborný. Jednaní dolní komory bude pokračovat od zhruba 11:15.
Vládní novela stavebního zákona zejména odkládá vznik krajských stavebních úřadů, pod něž mají dosavadní stavební úřady při obcích a městech přejít. Vláda chystá věcnou změnu zákona, aby stavební úřady při obecních úřadech zůstaly, byť v omezeném počtu. Od poloviny příštího roku vznikne v souladu s novým zákonem pouze Specializovaný a odvolací stavební úřad, který bude mít na starosti velké investiční akce, jako jsou třeba dálnice.
Místopředsedkyně dolní komory Jana Mračková Vildumetzová (ANO) neuspěla s návrhem, aby ve středu Sněmovna přednostně projednala vládní materiál k řešení uprchlické vlny z Ukrajiny po ruské invazi. Dolní komora zamítla také například požadavek Jaroslava Faltýnka (ANO) o diskusi k růstu cen potravin. Faltýnek varoval, že i v souvislosti s konfliktem na Ukrajině nemusí být některé komodity vůbec nebo jich nebude dostatek. "Vláda nedělá téměř nic a chlácholí nás, že je vše v pořádku," uvedl.
Hnutí ANO se prostřednictvím poslankyně Renaty Oulehlové snažilo zařadit také debatu o situaci na úřadu práce, jehož pracovníci hrozí stávkovou pohotovostí. Předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček (ANO) neuspěl stejně jako v úterý se snahou o sněmovní diskusi o svobodě slova i v souvislosti s vypínáním webů označovaných za dezinformační. "Chci řešit právní vakuum a potenciální kriminalizaci názorů šířených ve veřejném prostoru," zdůvodňoval. Obdobný návrh Sněmovna zamítla dalšímu poslanci ANO Robertu Králíčkovi, jenž se chtěl zabýval bojem s dezinformacemi. "I v tomto volebním období bychom měli najít v tomto tématu širší politickou shodu," uvedl.