Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si neumí představit, že by premiérem po volbách opět byl Andrej Babiš (ANO), protože je trestně stíhaný. K možnosti spolupráce s hnutím ANO to v úterý na tiskové konferenci ve Sněmovně řekl předseda SPD Tomio Okamura.
"Budeme jednat se všemi stranami, které budou ochotny jednat o prosazování politického programu SPD. Jedním z důležitých bodů je pro SPD zákon o referendu včetně možnosti referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie," uvedl Okamura. Zároveň následně vyloučil spolupráci s Piráty.
Místopředseda ANO a šéf Sněmovny Radek Vondráček v neděli v televizi CNN Prima News nevyloučil žádnou povolební koalici. K SPD řekl, že poslanecký klub hnutí i Okamura se ve Sněmovně chovají korektně. Problémem je ale podle Vondráčka právě například snaha o vystoupení ČR z EU. Poslanec ANO Robert Králíček zmínil, že pro něj jsou návrhy na referendum o vystoupení z Evropské unie či Severoatlantické aliance (NATO) nepřijatelné.
"Co se týče jednání s hnutím ANO, neumíme si představit, že by byl premiérem opět Andrej Babiš, protože je trestně stíhaný," dodal v úterý Okamura. Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová) čelí obvinění v kauze Čapí hnízdo, oba vinu odmítají.
Předseda vlády zklamal hnutí SPD také tím, že "přijal prvních 170 afghánských islámských migrantů do České republiky." Poté, co v srpnu Tálibán ovládl většinu Afghánistánu, stáhlo Česko ze země pomocí tří letů 195 lidí. Šlo o zaměstnance ambasády, ostrahu, ale také o tamní tlumočníky a spolupracovníky, které pro tyto účely vybraly armáda a diplomacie. Podle zprávy ministerstva vnitra v Česku ze 169 převezených Afghánců požádalo o mezinárodní ochranu, tedy azyl či doplňkovou ochranu, 152 evakuovaných. Ostatní mají v Česku jinou formu pobytu.