Vláda by měla požádat o důvěru, jinak budou poslanci hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) hledat podporu pro vyslovení nedůvěry kabinetu. Na úterní tiskové konferenci před schůzí Sněmovny to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Řešením je podle něj rychlý vznik nadstranické vlády odborníků po dohodě s prezidentem Milošem Zemanem. Kabinet ANO a ČSSD podle Okamury ztratil důvěru veřejnosti.
"Vyzýváme, aby si vláda požádala znova o důvěru. Pakliže to tak neudělá, tak si myslím, že bychom měli sesbírat v Poslanecké sněmovně 50 podpisů, které jsou potřeba k vyvolání hlasování o nedůvěře vládě," řekl Okamura.
Kvůli manažerské a komunikační neschopnosti podle něj kabinet ztratil důvěru veřejnosti. Opatřeními, které vešly v účinnost v pondělí, pohár trpělivosti občanů dosáhl pomyslného vrcholu, řekl Okamura. Vláda podle něj nemá strategii, nerespektuje názory odborníků a hrozí jen represemi ze strany policie za porušování opatření.
"Je nutné umožnit a navrhujeme rychlý vznik nadstranické vlády odborníků po dohodě s prezidentem republiky, což je v souladu s ústavními postupy," dodal Okamura. Předčasné volby podle něj nejsou tématem, neboť jejich příprava trvá zhruba půl roku. V říjnu se konají řádné volby do Poslanecké sněmovny.
K demisi Okamura vyzval jmenovitě vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD), ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), plnou odpovědnost podle něj má také premiér Andrej Babiš (ANO). Ve Sněmovně chce v úterý Okamura také navrhnout zrušení nouzového stavu.
K tomu, aby vláda po skončení krize způsobené koronavirovou epidemií požádala ve Sněmovně o důvěru, vyzvala v říjnu i ODS. Vedení strany se tehdy usneslo, že Babiš ztratil schopnost řídit kabinet a stát. Premiér i vicepremiér Hamáček tehdy odmítli, že by o důvěru plánovali žádat, a odkázali na to, že opozice může vyvolat hlasování o nedůvěře.