Olomoucký krajský soud se v pondělí začal zabývat návrhem žalobce na zabrání věcí spjatých s obžalovanými z hlavní větvě takzvané lihové mafie. Jde o tři sklady lihu, ale i směnky, které byly zapsány na právnické osoby či rodinné příslušníky.
Celková hodnota se pohybuje v desítkách milionů korun. K návrhu žalobce se soud dostal až po sedmi letech, čekal na definitivní uzavření případu týkajícího se hlavních obžalovaných kolem šéfa mafie Radka Březiny. Obhajoba se zabráním věcí nesouhlasí. Soud případ odročil na polovinu října.
V návrhu jde žalobci především o tři areály, a to v Olomouci-Holici, sklad v areálu firmy Morávia-Chem v Hrobicích na Zlínsku a o areál v Hájích u Duchcova. "Jedná se o tři zbývající areály, které byly ve vlastnictví třetích osob. Obžaloba tvrdí, že šlo o velmi klíčové nástroje trestné činnosti, bez kterých by nemohla být trestná činnost páchána v tak mimořádném rozsahu a po tak mimořádnou dobu. V rámci areálů byla vybudována velmi nákladná skrytá podzemní úložiště lihu, která sloužila k daňové trestní činnosti," řekl v pondělí státní zástupce Miroslav Stoklásek.
V návrhu žádá i zabrání směnek vystavených ve prospěch bývalé Březinovy manželky Stanislavy. Podle obžaloby bylo v dosavadních řízeních jasně prokázáno, že byly vystaveny takříkajíc na oko. V návrhu byly původně zahrnuty i směnky vystavené ve prospěch jednatele distribuční firmy Verdana Roberta Sedlaříka, jehož případ byl poté z hlavní větve vyloučen k samostatnému projednání. Sedlařík byl v roce 2018 pravomocně potrestán 11 lety vězení a uložen mu byl i trest propadnutí majetku. Státní zástupce proto v pondělí navrhl, aby byly tyto směnky předány Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových k dodatečné realizaci výkonu tohoto trestu, doplnil žalobce Stoklásek.
Obhajoba se zabráním věci nesouhlasí, odkazuje například na procesní pochybení i na to, že se otázkou legalizace výnosů z trestné činnosti v této kauze stále zabývá zlínský soud a je potřeba vyčkat na jeho rozhodnutí.
Návrh na zabrání věci vynesl žalobce již při závěrečném návrhu v kauze kolem Radka Březiny v říjnu 2015. Soudce Eduard Ondrášek se k němu dostal po sedmi letech, čekal na vyřízení všech opravných prostředků včetně těch mimořádných. "Soud dal přednost, aby bylo pravomocně rozhodnuto o vině a trestu," řekl v pondělí Ondrášek. Řízení však nyní komplikují souběžné soudy týkající se například právě legalizace výnosů z této trestné činnosti. To byl i jeden z důvodů odročení případu, soud chce doplnit dokazování o spisy, které s kauzou souvisejí.
V hlavní větvi lihové mafie bylo původně souzeno osm lidí. Šest z nich včetně Radka Březiny bylo pravomocně potrestáno v červnu 2017, případ zbylých dvou uzavřel vrchní soud až loni v červnu. Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Nejvyšší trest dostal Březina, za daňový únik vyčíslený na 5,6 miliardy korun si odpykává 13 let vězení.