Orkán Sabine nadělal začátkem týdne v lesích státního podniku Lesy České republiky (LČR) škody za 250 až 300 milionů korun.
Vítr poničil asi 950 tisíc metrů krychlových dřeva, což představuje přibližně 950 tisíc stromů. Nejvíce vichřicí poničené lesy podnik eviduje v Jihočeském kraji, na Vysočině a v Plzeňském kraji, řekla to mluvčí LČR Eva Jouklová.
V pondělí podnik, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, odhadoval, že by vichřice mohla zničit asi milion metrů krychlových dřeva. Dosud největší větrnou kalamitu v historii Lesů ČR způsobil orkán Kyrill, který v lednu 2007 poničil šest milionů metrů krychlových dřeva. Škody tehdy dosáhly jedné miliardy korun.
Podnik by chtěl kalamitní dřevo zpracovat do konce května. "Uvolňujeme lesní cesty, opravujeme oplocenky a začali jsme s likvidací polomů v porostech. Přednost bude mít smrkové dříví, částečně ho využijeme k obraně lesa před kůrovcem při jarním rojení," uvedl generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.
Návštěva lesa se nedoporučuje
Na jihu Čech silný vítr na majetku Lesů ČR poškodil přibližně 355 tisíc metrů krychlových dříví. Nejpostiženější jsou lesy u Nových Hradů. Na Vysočině budou těžaři odklízet asi 124 tisíc metrů krychlových kalamitního dřeva a v Plzeňském kraji kolem 120 tisíc metrů krychlových. "V ostatních regionech jde o desítky tisíc jednotlivě vyvrácených, zlomených nebo nalomených stromů," uvedla mluvčí.
Vydání zákazu vstupu do lesů státní podnik neplánuje. "Stále ale platí, že v těchto dnech nedoporučujeme návštěvu lesa," upozornil Vojáček.
Orkán Sabine Česko zasáhl v pondělí. Na Sněžce dosáhl vítr v nárazech rychlosti až 198 kilometrů za hodinu, v nížinách měl rychlost v nárazech asi sto kilometrů za hodinu. Pojišťovny odhadly škody způsobené vichřicí na majetku na stovky milionů korun.
Kůrovcová kalamita
Loňská těžba v lesích Lesů ČR kvůli kůrovcové kalamitě vzrostla o 30 procent na rekordních 13,89 milionu metrů krychlových. Necelý milion metrů krychlových zničeného dřeva po orkánu Sabine tak představuje přibližně sedm procent loňské těžby. Samotná těžba kůrovcového dřeva loni vzrostla o 62 procent na 9,71 milionu metrů krychlových. Těžba dřeva poničeného větrem loni dosáhla zhruba 2,42 milionu metrů krychlových.
Kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen, se odráží v tom, že podnik ve své strategii počítá do roku 2023 se ztrátovým hospodařením. Za loňský rok by měly být LČR ve ztrátě na úrovni jedné miliardy korun. Předloni měly zisk 70 milionů korun. Konkrétní hospodářské výsledky za loňský rok podnik zveřejní později.