Ostrava podpoří distanční výuku škol. Na proškolení pedagogů a nákup digitálních učebnic či programů mohou školy v letošním roce čerpat víc něž čtyři miliony korun, řekla ve čtvrtek mluvčí města Andrea Vojkovská.
"Rada města schválila zcela novou výzvu k podpoře distanční digitální výuky na základních školách zřizovaných městem. Pomůže školám efektivně zvládnout on-line systémy. K dispozici je 4,17 milionu korun pro rok 2020 s tím, že si školy požádají o podporu v září a v říjnu, žádosti posoudí rada města," řekla.
Z těchto dotačních peněz bude možné uhradit proškolení pedagogického sboru v užívání vybrané aplikace pro distanční výuku a dále zakoupení SIM karet, modemů pro datové připojení, digitálních učebnic, výukových programů a softwaru, který souvisí s digitální výukou. "Na nákup počítačů či tabletů tento program určený není. Na to vypsalo dotaci ministerstvo školství," řekla.
On-line výuka má své plusy
Dálková výuka podle ostravských radních nemá nahradit školu, ale je možné ji efektivně využívat při běžné výuce v kombinaci prezenčního a distančního vzdělávání nebo například v případech dlouhodobé nepřítomnosti žáka. "Je nutné, aby se školy na tento způsob výuky dle možností připravily, jak po stránce technické, tak po stránce znalostní," řekla náměstkyně primátora Andrea Hoffmannová (Piráti).
Ostrava podle ní prověřovala situaci na školách vlastním dotazníkovým šetřením a získala zpětnou vazbu k on-line výuce, na kterou reagovala právě vyhlášením nového programu. Úkolem dotazníkového šetření bylo zmapovat, jak školy vnímaly distanční výuku, co jim připadalo složité, jaké hlavní nedostatky identifikovaly nejen ve vztahu k žákům, ale také ve vztahu k oblasti digitální výuky.
Do dotazníkového šetření se zapojilo 47 základních škol. Největšími problémy bylo nedostatečné internetové připojení, nezájem ze strany některých žáků a rodičů, chybějící výpočetní technika nebo omezená schopnost využívání on-line aplikací ze strany některých vyučujících. Mezi pozitiva patří zařazení některých prvků distanční výuky i do běžné výuky a lepší využívání nových aplikací, videokonferencí, lepší a častější komunikace s rodiči, individuální konzultace žáků, pozitivní dopad na výuku cizích jazyků nebo podpora samostatnosti žáků vyšších ročníků.
Z výsledků dotazníku podle magistrátu vyplývá, že školy potřebují proškolení a praktické semináře k využívání aplikací pro on-line výuku na dálku pro pedagogy, výpočetní techniku k zapůjčení pedagogům a žákům, kteří jí nedisponují, možnost zapůjčení SIM karet na datová připojení s určitým objemem dat, vytvoření platformy k on-line vzdělávání, větší zapojení pro práci s rodinami u žáků a rodičů, kteří neměli zájem se on-line výuky zúčastnit a zastřešení možností zapojení některých prvků on-line výuky do běžné výuky.