Víkendové oslavy třicátého výročí sametové revoluce se neobešly bez urážek směrem k politikům. "Je to znesvěcení státního svátku," vysvětlil v rozhovoru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Demonstrace zároveň přirovnal k obřadu s kázáním a předpověděl jejich konec.
O víkendu proběhly na Národní třídě oslavy třicátého výročí Sametové revoluce. Václav Klaus mladší se zde setkal s vulgárními urážkami od přítomných občanů. Podobnému tlaku čelil také premiér Andrej Babiš. O čem to svědčí?
Je to významný státní svátek a měl by to být svátek všech občanů České republiky a každý by měl mít právo důstojně ho oslavit. Z víkendového průběhu lze říct pouze jediné: jakýmsi symbolem oslav se smutným nádechem se stal právě Václav Klaus mladší. Právě on se zúčastnil demonstrace 17. listopadu 1989 na Národní třídě.
O třicet let později byl agresivní lůzou na Národní třídě slovně napadán. Je to znesvěcení státního svátku. Je na politicích, aby se pro příští rok dohodli, aby k takovým věcem nedocházelo. Tím nevolám po policejním zásahu, ale po slušné dohodě, protože je zcela zjevné, že šlo o příznivce současné opozice.
Všichni bez rozdílu mají podle vás právo oslavit 17. listopad?
Je to svátek svobody a nepovažuji ho za nic závadového. Pokud například přijde položit kytici k pomníku na Národní třídě člověk, který se třeba exponoval za minulého režimu, je to svým způsobem určité pokání. Po pokání by vždy mělo přijít odpuštění. V roce 1989 se bojovalo za svobodu, za svobodu slova, ale také za svobodu uctít památku kohokoliv.
Současně proběhla v sobotu další demonstrace Milionu chvilek pro demokracii. Je demokracie a svoboda slova v Česku v ohrožení?
Demokracii a svobodu slova v České republice rozhodně neohrožují Miloš Zeman nebo Andrej Babiš. Ohrožují je lidé, kteří na Národní třídě útočí slovně na ostatní, kteří se přišli poklonit památce významné události. Demokracii ohrožují novodobé ideologie, jako je genderismus a klimatismus, které jsou fundamentální a vnucují své vidění světa druhým lidem. To jsou varovné vykřičníky. Objevují se nové ultralevicové ideologie, které volají po novém uspořádání světa. Všechny totalitní ideologie mají jednu spojnici - nenávidí člověka a milují kolektivismus.
Na svém twitterovém účtu jste napsal, že "celé to připomíná jakousi pseudonáboženskou show ve stylu televizních evangelikálů". Jak to myslíte?
Celá ta demonstrace připomíná jakýsi obřad, to znamená z pódia probíhá kázání, lidé ho pozorně poslouchají a schází se na pravidelných setkání. Potom dochází k výběru prostředků na další podobné akce. Je třeba si uvědomit, že celá ta záležitost má rysy mesianismu nebo spíše pseudomesianismu. Není tam žádný politický cíl, je to ve své podstatě vyjádření neschopnosti současné opozice.
Nekritizují tedy premiéra Andreje Babiše?
Pokud by byla současná opozice schopná kvalifikovaně oponovat Andreji Babišovi, žádné demonstrace by se nekonaly. Ve své podstatě jsou tyto demonstrace velkým varováním pro opozici. Ten pseudonábožnský podtext tomu dodává zvláštní atmosféru, ale zároveň to znamená, že je nutné demonstrace proměňovat a nebudou mít dlouhé trvání. Očekávám, že nejpozději v roce 2021 celá aktivita skončí.
Naplnil jste svá slova a oslavil výročí sametové revoluce tichou vzpomínkou?
Dodržel jsem to. V neděli dopoledne jsem věnoval 17. listopadu 1989 tichou vzpomínku. V odpoledních hodinách jsem zavítal na Žofín, kde se konala konference věnovaná třiceti letům od znovunabytí svobody, ale také druhému tématu - ohrožení svobody v současné době. Zúčastnil se jí také Václav Klaus mladší. Možná to bylo mnohem důležitější než některé proslovy, které zaznívaly na Václavském náměstí, které byly sice patetické, ale velmi prázdné.