Pokud by nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman obnovil trestní stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO), prezident Miloš Zeman mu udělí abolici. "Prezident se snaží svým vyjádřením odklonit tlaky, které jsou vedeny ze strany opozice a části médií vůči nejvyššímu státnímu zástupci," zdůvodnil v rozhovoru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zároveň uvedl, že obnovení případu by bylo politickým krokem.
Týkala by se případná abolice jen Andreje Babiše (ANO), nebo všech obviněných v kauze Čapí hnízdo?
Dozorující státní zástupce i jeho nadřízení zastavili trestní stíhání u všech aktérů v případu Čapí hnízdo. Jinými slovy řečeno, trestní stíhání bylo zastaveno jak u Andreje Babiše, tak i rodinných příslušníků. Pokud by byla udělena abolice, tak by se logicky týkala všech aktérů tohoto případu.
Zeman ale pro ČT v roce 2018 uvedl, že by abolici Babišovi neudělil, protože by se tím zesměšnil. Vy jste však na svém twitterovém účtu zveřejnil, že pan prezident svůj názor nezměnil. Jak to tedy je? Změnil názor?
Nezměnil názor. Pan prezident hovořil o situaci, kdy by abolici udělil v okamžiku, kdy by nebylo známo jakékoliv rozhodnutí státních zástupců. Bylo by velmi svévolné, pokud by prezident republiky udělil abolici v situaci, kdy by probíhalo vyšetřování a státní zástupci by nesdělili k věci své jednoznačné slovo. Naopak teď jsme v situaci, kdy nelze abolici udělit, protože státní zastupitelství celý případ zastavilo a zastavilo trestní stíhání. Je třeba zdůraznit, že byl Andrej Babiš a jeho blízcí očištěni.
Pan prezident by považoval za svévolné, pokud by zasáhl do živého případu. Nyní jsme v situaci, kdy máme dvojí rozhodnutí státních zástupců, lidí, kteří měli celou dobu přehled o průběhu případu. Není důvod zpochybňovat jejich erudici a pan prezident se snaží svým vyjádřením odklonit tlaky, které jsou vedeny ze strany opozice a části médií vůči nejvyššímu státnímu zástupci.
Pokud by však došlo k obnovení trestního stíhání nejvyšším státním zástupcem, tak už by se nejednalo o živý případ?
V takovém případě by to bylo politické rozhodnutí. Máme-li na stole pravomocné rozhodnutí jak dozorujícího státního zástupce, tak jeho nadřízeného, tak by jakékoliv obnovení celého případu bylo politickým krokem. To už by nebyla záležitost právního charakteru, ale politického.
Přezkoumání nejvyššího státního zástupce však patří ke standardním procesům. Proč tedy "politické rozhodnutí"?
Standardní proces by to byl v situaci, kdyby tady už několik dnů opoziční strany a "Milion chvilek proti demokracii" nevedly kampaň proti rozhodnutí státních zástupců a nátlakovou kampaň na Pavla Zemana. TOP 09, STAN, "Milion chvilek proti demokracii" a několik médií tlačí na Pavla Zemana, aby zrušil rozhodnutí státních zástupců. To je velmi nebezpečné a pan prezident před tím varuje.
Prezident tedy proti tomu tlaku bojuje?
Velmi dobře na to upozornil hejtman Jiří Čunek, který právě hovořil o tom, že jsme tady v situaci, kdy je na Pavla Zemana činěn obrovský nátlak. Jedná se o spojení sil, mezi které můžeme počítat také Českou televizi, které se snaží donutit Pavla Zemana ke změně právního názoru oproti jeho podřízeným. Jednoduše řečeno, prezident republiky je za takové situace povinen do věci vstoupit a přinést jakousi obranu nejvyššího státního zástupce. Tato situace připomíná některé neblahé doby, kdy ulice rozhodovala o tom, kdo bude trestně stíhaný.
Nerozdmýchal by tímto pan prezident další vlny protestů hnutí Milion chvilek pro demokracii?
Samozřejmě že by to rozdmýchalo další vlnu protestů, ale demokratický politik nesmí ustupovat ulici. Pokud demokratický politik ustoupí ulici nebo se jí bojí, tak dosáhne pouze opakování února 1948. To je jednoduchá aritmetika. Prezident republiky už dokonce před prohlášením pro televizi Barrandov varoval v projevu na setkání s nově jmenovanými soudci před zásahy do právního státu a demokratického rozhodování prostřednictvím ulice a deklaroval, že nepřipustí nový únor 1948. Je to o principech a demokratické politice. Politik nesmí rozhodovat podle toho, jak se rozhoduje na ulici. To už tady jednou bylo, kdy se sepisovaly petice za popravy některých lidí. Nikdo nechce, aby se to vrátilo. Proto je nutné čelit tlaku ulice, ať je jakkoliv silný.