Nový typ koronaviru si stále průbojněji počíná v Evropě, kde už zasáhl více než 20 zemí a zabil nejméně 19 lidí, z toho 17 v Itálii. Po celém světě se virem, který způsobuje nemoc COVID-19, nakazilo už téměř 84 000 lidí ve více než 50 zemích, nejnověji v Litvě či Mexiku. V Číně, z níž nákaza vzešla, se ale začíná potvrzovat tendence zpomalování epidemie. V České republice se nákaza dosud nevyskytla, ačkoli testováno tu bylo už více než 150 lidí a v domácí karanténě je jich 307. Podle premiéra Andreje Babiše bude nutné zvážit i pořádání Světového poháru v biatlonu na Vysočině příští týden.
V Evropě dosud epidemie nejvíc zasáhla sever Itálie, jenom v regionu Lombardie je koronavirus registrován u více než 400 lidí. Sousední Švýcarsko sáhlo k razantním opatřením, ačkoli tu byl dosud nakažen zdánlivě nízký počet 15 lidí. Švýcarská vláda zakázala všechny akce s návštěvností nad 1000 lidí, takže se dotkne i sportovních utkání a veletrhů včetně březnového ženevského autosalonu, který byl zrušen.
Švýcarský fotbalový svaz odložil všechny víkendové zápasy první a druhé ligy a závěrečná dvě kola základní části nejvyšší hokejové soutěže se odehrají bez diváků.
Počet nakažených dál přibývá v západní Evropě. Francie hlásí 38 potvrzených případů nákazy, Británie 19, Nizozemsko první dva. Německo ve čtvrtek nahlásilo přes 20 nových případů nákazy. Země se tak ocitá na prahu epidemie a má nyní zhruba 60 potvrzených případů.
V pevninské Číně už počty nově infikovaných klesají. Ve čtvrtek jichž přibylo 327, což je nejméně od ledna. Nyní hlásí pevninská Čína dohromady 78 824 nakažených a 2788 obětí úmrtí pacientů s nemocí COVID-19.
V některých dalších asijských zemích však situace důvod k optimismu nedává. Podle mnoha kritiků až příliš tvrdá opatření přijalo Japonsko, jehož vláda vyzvala k uzavření škol. Guvernér prefektury Hokkaidó vyzval místní obyvatele, aby o víkendu nevycházeli ven. Velká většina z více než 900 nakažených v Japonsku přitom pochází z výletní lodi Diamond Princess, která je v karanténě nedaleko Tokia.
Další silně zasaženou asijskou zemí je Jižní Korea, která v pátek oznámila, že se tam virem s označením Sars-CoV-2 nakazilo dalších 571 lidí, tedy více než v Číně, a celkový počet infikovaných stoupl na 2337. Počet obětí zůstal na 13. Nejvíc obětí mimo Čínu však hlásí Írán. Koronavirus tam zabil 34 osob, přičemž nákaza tu byla potvrzena u 388 lidí.
Dopady šíření koronaviru jsou znát i na světových burzách a v některých velkých ekonomikách. Akcie na burzách ráno odepisovaly i více než tři procenta a trhy směřují vlivem šíření koronaviru k nejhoršímu týdnu od finanční krize v roce 2008. Index Pražské burzy PX po otevření burzy prolomil hranici 1000 bodů a kolem 10:30 klesal o 2,65 procenta.
Šéf centrální banky Německa Jens Weidmann řekl, že růst největší evropské ekonomiky bude kvůli viru letos pravděpodobně slabší než 0,6 procenta, na kolik jej centrální banka odhadovala loni v prosinci.
Klesá zájem o létání. V Česku se v posledním týdnu meziročně snížily prodeje letenek do Itálie až o 70 procent. Vliv na ně mohl mít i příběh pětičlenné české rodiny, které zkazila dovolenou na španělském ostrově Tenerife izolace nařízená kvůli viru. V pátek už rodina odletěla zpět do ČR. Šestá Češka, která pobývala ve stejném hotelu od minulého týdne, ho zatím opustit nemůže.
Českým fenoménem zůstává skupování trvanlivých potravin. Například internetový obchod Košík.cz hodlá podle jeho ředitele Tomáše Jeřábka bránit extrémním nákupům, které měly v posledních dvou dnech i půl tuny.