Ministr školství Robert Plaga (ANO) nevidí k ohlášené středeční stávce ve školách důvod, když platy učitelů porostou.
Školy podle ministra nemusejí v době stávky zůstat úplně zavřené a musejí o svém postupu rodiče předem informovat. Plaga to v pátek řekl novinářům.
"To, že na škole probíhá stávka, ještě neznamená, že musí být zavřena celá škola. Bude záležet na tom, jaké části pedagogického a nepedagogického sboru se stávka bude týkat. Byl bych rád, kdybychom tuto poplašnou zprávu nevysílali mezi rodiče a děti," uvedl Plaga. Zdůraznil, že škola má povinnost informovat o stávce rodiče a školáky dopředu.
Špatné počty učitelů
Podle Plagy nemají odbory ke stávce důvod, když se platy učitelů od ledna zvýší a shoda nepanuje jen na rozdělení přidávaných peněz do základu a do odměn. "Stávková pohotovost a stávka na školách mi v tuto chvíli přijde doslova absurdní," řekl.
Odbory požadují, aby se tarify zvedly o deset procent a zbytek částky putoval do odměňování. Plaga původně navrhoval přidání všem stejně o 2700 korun, po vyjednáváních ve středu s premiérem Andrejem Babišem (ANO) oznámili osmiprocentní zvýšení tarifů. Podle odborů je to méně, než ministr na počátku sliboval.
Suma na platy učitelů by se měla v rozpočtu na příští rok zvýšit o deset procent, tedy o 11 miliard korun. Růst tarifů o osm procent představuje podle Plagy téměř tři čtvrtiny této částky a čtvrtina by byla na odměny. Podle odborářů ale desetiprocentní zvýšení platového základu odpovídá 78 procentům částky a na odměny by zbylo 22 procent peněz. Ministr řekl, že předáci používají špatné počty učitelů. Také odbory tvrdí, že Plaga počítá se špatnými čísly.
Plaga rovněž uvedl, že od svého nástupu do funkce před zhruba dvěma roky hovoří o nutnosti posílit nejen tarifní, ale i nadtarifní složky platu, které jsou ve školství menší než v jiných částech veřejné správy. "V případě, že navýšení tarifů bude o osm procent, tak dodatečné prostředky půjdou ředitelům škol a díky reformě financování k nim tentokrát doputují a ředitel školy je bude moct rozdělit mezi aktivní učitele," řekl.
Odboráři a zástupci asociací škol již dříve vyjádřili obavy, že by se kvůli reformě financování škol peníze vyčleněné na nadtarify naopak k učitelům nemusely dostat. Školy zatím nevědí, kolik procent na odměny a příplatky obdrží. Dovědět by se to od ministerstva měly na začátku roku.
Průměrný příjem vyučujících v letošním prvním čtvrtletí činil 36 224 korun. Průměrná mzda v ČR byla ve stejném období 32 466 korun. Růst tarifů o osm procent představuje přidání od 1084 do 3534 korun podle délky praxe a kvalifikace. Učitelé základních a středních škol si polepší od 2290 do 2986 korun. Při desetiprocentním přidání podle požadavku odborů by to bylo od 2863 do 3733 korun.