Počet lidí, kteří po Brně jezdí ve všední den na kole, za posledních 20 let narostl na více než dvojnásobek. Podle dat Brněnských komunikací, které zpracoval spolek Brno na kole, činil v roce 2001 na měřených místech zhruba 12 tisíc, zatímco loni už to bylo přes 25 tisíc za den.
Naopak počet cyklistů o víkendu spíše klesá. A zatímco na poříčních stezkách už počty lidí stagnují, především v covidových letech výrazně vzrostl počet cyklistů v ulicích. Opoziční Piráti proto vyzvali město, aby se zaměřilo na rychlejší stavbu bezpečné infrastruktury tam, kde je to potřeba, uvedl v tiskové zprávě jejich lídr a zastupitel Marek Lahoda (Piráti).
Cyklistická veřejnost i někteří odborníci na bezpečnou dopravní infrastrukturu dlouhá léta kritizují vedení města za to, že potřeby cyklistů opomíjí. V širším centru vznikla poslední a jediná cyklostezka oddělená od silnice v Botanické ulici už v roce 1994. Od té doby přibyly v některých místech cyklopruhy (Nové sady, Kounicova, Lidická) či krátké a nespojité úseky, v řadě rekonstruovaných ulic město infrastrukturu pro cyklisty pominulo a vyznačilo nejvýše informativní piktogramy (Milady Horákové, Minská, Horova, Plotní, Lesnická, Merhautova, Údolní).
"Centrum Brna stále trápí nedostatek cyklostezek. Brno za posledních 30 let vložilo dvě třetiny všech investic do cyklodopravy do poříčních cyklostezek. Ty však každodenní dopravě do práce slouží jen omezeně a jejich rekreační využití už vzhledem k přeplněnosti nemá kam růst," uvedl Lahoda. Naopak v centru města zažívá podle něj cyklodoprava stabilní růst navzdory nízkým investicím.
Brnu podle cyklistické veřejnosti chybí spojitá síť cyklostezek. "Projekty na cyklostezky město chystá, ale pomalu a nesystematicky. Peníze jsou, stát i EU nabízí jeden dotační program za druhým, ale vedení města tyto zdroje nečerpá, protože nemá připravené projekty. Chybí totiž lidské kapacity," uvedl Lahoda, který je zároveň předsedou Komise BESIP a městské mobilitě se věnuje dlouhodobě.
V posledních čtyřech letech, kdy dopravu řídí ODS, se počet úvazků na cyklodopravu zvýšil z 0,5 na dva, ale podle Lahody to stále nestačí. "Pokud chce ODS skutečně v dohledné době vybudovat aspoň pár kilometrů cyklostezek, je potřeba k tomu přistoupit stejně jako ke stavbě dálniční sítě. Vytvořit tým lidí a připravit Strategii rozvoje cyklodopravy v Brně. V ní musí město vytyčit páteřní trasy a harmonogram jejich výstavby. Udržitelná doprava musí být pro Brno prioritou," míní Lahoda.
Zástupce spolku Brno na kole Michal Šindelář loni před komunálními volbami vyjádřil naději, že se přeci jen podaří cyklostezky k centru města dovést, protože se příprava rozhýbala a mohla by se v ulicích projevit za dva roky až deset let. "Stále se zvyšuje tlak na to, aby se podařilo vyřešit cyklodopravu v širším centru města. Je čím dál více obkličováno výstavbou cyklostezek, které vygenerují ještě větší množství cyklistů v ulicích, a tehdy se začne lámat chleba. Nyní už je cyklodopravu extrémně těžké ignorovat," uvedl Šindelář.