Schopnost Čechů splácet závazky se letos dále zlepšila. Na konci června mělo dluhy po splatnosti 5,31 procenta dospělých, zatímco na konci roku 2020 to bylo 5,7 procenta a na konci letošního března 5,52 procenta. Před třemi lety v polovině roku mělo dluhy po splatnosti 7,14 procenta dospělých. V úterý o tom informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o lidech s potížemi se splácením závazků.
Ke konci června bylo v registru fyzických osob Solus zapsáno zhruba 470 tisíc dospělých občanů ČR, kteří dlouhodobě neplní své závazky ke členům sdružení. Je to o 20 tisíc osob méně než ke konci března.
"Lepší než očekávané výsledky jsou způsobeny pravděpodobným návratem české ekonomiky k růstu a přetrvávající ochotou odpovědných společností řešit individuálně potíže spotřebitelů se splácením formou odkladů splátek či úpravou splátkového kalendáře," uvedl Solus.
Celkový závazek po splatnosti evidovaný v negativním registru klesl ke konci června na 36 miliard korun z 38,3 miliardy Kč na konci března.
Solus dále v rámci jednotlivých regionů eviduje významné rozdíly v platební morálce spotřebitelů. Mezi dlouhodobě nejlepší kraje, kde jsou problémy s platební morálkou nejnižší, patří Vysočina (3,4 procenta dospělých osob zapsaných v registru) a Zlínský kraj (3,34 procenta). Poslední místo v žebříčku zaujímá dlouhodobě Ústecký kraj (10,53 procenta) a Karlovarský kraj (9,27 procenta).
Zápis v registru spotřebitele chrání před dalším neodpovědným zadlužením, ale také je motivuje k úhradě svých závazků po splatnosti. V souladu s odpovědným posouzením platební morálky a bonity klienta je pro ně totiž v okamžiku, kdy mají problémy se splácením svých aktuálních závazků, obtížné získat novou půjčku nebo službu.
Solus sdružuje zhruba 60 společností, které poskytují služby spotřebitelům ohledně bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií, P2P půjček a v obchodu.