Podíl problematických bankovních úvěrů, tedy těch po splatnosti, v Česku v září přestal klesat. U hypoték proti srpnu nepatrně klesl o 0,01 procentního bodu na rekordní minimum 0,58 procenta. U spotřebitelských úvěrů stoupl mírně o 0,02 bodu na 3,99 procenta, u podniků vzrostl o 0,05 bodu na 3,33 procenta. V úterý o tom informovala Česká bankovní asociace (ČBA).
"Ani v září se domácnosti a podniky nedostávaly do potíží se splácením závazků vůči bankám. Ostře sledovaný indikátor bankovní statistiky 'nevýkonné úvěry', zveřejněný ČNB, eviduje podíl bankovních půjček, u nichž se objevují poruchy ve splácení po dobu delší tří měsíců. To, že v žádném z hlavních segmentů nedochází k výraznému zhoršení úvěrového portfolia, je rozhodně dobrá zpráva," uvedl poradce asociace Miroslav Zámečník.
Mediálně nejvíce sledovaná oblast, hypoteční úvěry, dokonce podle něj zaznamenala další pokles podílu domácností, které jí nezvládaly řádně splácet. Číslo je znatelně menší než touto dobou před třemi roky, tedy před pandemií, inflačním vzestupem cen a konfliktem na Ukrajině, kdy podíl nevýkonných hypoték dosahoval 0,97 procenta, dodal Zámečník.
Ve všech případech jde v celoevropském srovnání o velmi příznivé hodnoty. Podíly nevýkonných úvěrů jsou nízké jak v mezinárodním srovnání (podobné jako v Rakousku nebo Německu, nižší než Maďarsku nebo Polsku), tak i z historického hlediska, doplnil Zámečník.
Například podniky zpracovatelského průmyslu se podle něj navzdory všem potížím, od poruch v dodávkách až po vysoké ceny energií, usilovně snaží splácet. Objem nevýkonných úvěrů v tomto z hlediska váhy nejdůležitějším odvětví ekonomiky dosáhl ke konci září 18,9 miliardy korun, což je o 2,6 miliardy více než před rokem. Podíl meziročně stoupnul z 5,75 na 6,3 procenta. Pro srovnání před deseti lety byl na 11 procentech, podotkl.
"Nyní se zdá, že nejlepší období již máme za sebou. Úspory, které roky lidem sloužily jako polštář ke splátkám úvěrů, požírá vysoká inflace. Důležitou roli hraje energetická krize, která se i přes pomoc státu zakusuje do peněženek občanů," řekl analytik XTB Jiří Tyleček.
Souběh negativních okolností bude podle něj stát v příštích měsících za obratem trendu vývoje nevýkonných úvěrů. Jejich podíl na úvěrových portfoliích bank se bude zvyšovat. O tom, jak bude situace vážná, by měl rozhodnout vývoj ekonomiky a nezaměstnanosti. Pokud se nebude výrazně zvyšovat množství lidí bez práce, tak podíl nevýkonných úvěrů také neporoste dramaticky a obráceně, dodal.
Souhrnné statistiky neposkytují plastický pohled na finanční pozici jednotlivých domácností a firem. Nicméně nadále platí, že jak firmy, tak domácnosti včetně živností, mají v bankách uloženo více peněz, než kolik jim dluží, uzavřel Zámečník.