Česká republika nikdy nepřijme povinné kvóty pro přerozdělování migrantů. Na jednání v Bruselu, kde se řeší migrační balíček, to dnes zopakoval český ministr vnitra Vít Rakušan. Na poslední části migračního balíčku, který má přinést reformu migrační a azylové politiky, se zástupci členských států EU shodli na začátku října. Nyní se jedná v takzvaných trialozích, tedy zástupci španělského předsednictví, Evropského parlamentu a Evropské komise, a podle Rakušana zůstává "stále poměrně dost nevyjasněných míst".
"Z pozice České republiky, na čem my trváme a musíme trvat, je jasná a přísná hraniční procedura," uvedl český ministr vnitra. Myslí se tím úřední proces na hranici, ještě než dotyčný vstoupí na území Evropské unie. Jasně definované jsou podle Rakušana i tři způsoby solidarity se státy zatíženými migrací, z nichž každý musí mít stejnou hodnotu a musí být na daném státu, kterou z nich si vybere.
"První způsob solidarity, který je dlouhodobě odmítán jako povinný a v červnovém návrhu jako povinný také není, jsou relokace migrantů. Potom je tu finanční solidarita a samozřejmě i technicko-logistická pomoc zemi, která je aktuálně postižena závažnou vlnou migrace," vysvětlil český ministr.
Dohody o dvou problematických bodech migrační reformy, mezi kterými byla právě i výše zmíněná otázka solidarity, dosáhli ministři vnitra již na svém červnovém jednání. Tehdy byla rovněž vyjednána výjimka z povinnosti finančně pomáhat přetíženým jihoevropským státům pro ty země, které jsou zásadním způsobem dotčeny jiným typem migrace. V případě České republiky jde o migraci z Ukrajiny.