Podomní prodejci zastavovali v úterý obyvatelům dvou bytových domů v Přerově přívod plynu. Snažili se je tím přimět k podpisu nové smlouvy s jiným dodavatelem energie.
Vyhrožovali jim, že jinak zůstanou od dodávek plynu odstřiženi. Strážníci zaznamenali hned několik těchto případů, prodejci však před příjezdem hlídky utekli. Případ vyšetřuje policie, řekl ve středu zástupce ředitele Městské policie v Přerově Miroslav Komínek.
Případy se staly v úterý odpoledne ve dvou bytových domech nedaleko náměstí Svobody. "Strážníci přijali několik stížností právě na tyto prodejce plynu. Ti zašli tak daleko, že v domech obyvatelům zastavovali přívod plynu a v několika případech měli vyhrožovat odpojením dodávek, pokud nebude podepsána nová smlouva," uvedl Komínek.
Podomní prodejci podle něj zastavovali přívod plynu zřejmě v jednotlivých patrech domů. "Něco podobného jsme dosud nezažili. Jedné paní vyhrožovali, že už byla odstřižena a musí podepsat novou smlouvu, aby jí plyn znovu pustili. Opakovalo se to i v dalších případech. Jednu ženu smlouvu donutili podepsat," doplnil Komínek.
Obchod s energiemi
Strážníci poté v domech po konzultaci s hasiči asistovali při obnově dodávky plynu a seniorům pomohli spustit ohřívače vody a topení. Znovu apelují na obyvatele, aby s dealery nic nepodepisovali, nevpouštěli je do domu a aby ihned kontaktovali městskou policii.
Nekalými praktikami těchto podomních prodejců se zabývají také politici. V souvislosti s těmito případy chtěli poslanci opozičního hnutí STAN zpřísnit podmínky práce zprostředkovatelů obchodu s energiemi. Podmínkou jejich činnosti by byla podle navrhované novely energetického zákona licence vydaná Energetickým regulačním úřadem. Vláda však jejich návrh v pondělí zamítla, neboť chce dát přednost jinému řešení ochrany zákazníků před takzvanými energetickými šmejdy. Chystá je ministerstvo průmyslu a obchodu. Návrh podle ministra průmyslu Karla Havlíčka (za ANO) obsahuje kompletní řešení problému.