Pokles počtu nově pozitivních testů na koronavirus, kterých ubývalo od začátku března, se podle dat ministerstva zdravotnictví v posledních dnech zastavil. Za sedm dní je jich kolem 1500, málo se ale testuje. V pracovní dny je testů 4000 až 6000, pozitivní je zhruba každý desátý.
Reprodukční číslo, tedy odhadovaný počet dalších nakažených na jednoho pozitivně testovaného, je 1,13. "Neviděl bych to nijak tragicky, čísla jsou malá, odhaduji pokles růstové dynamiky s koncem školního roku," uvedl na twitteru molekulární biolog Marián Hajdúch. Očekává, že situace se zlepší s koncem školního roku.
Nárůst počtu nových případů v poslední době hlásí některé evropské země, například Portugalsko. Za růstem jsou tam podle odborníků nové varianty koronaviru omikron označené BA.4 a BA.2. Podle týdenní zprávy Státního zdravotního ústavu (SZÚ) je v Česku zachyceno dosud osm případů BA.5 a dva BA.4. Typické pro ně je, že proti nákaze nechrání imunita získaná proděláním jiných variant koronaviru.
"Je to jen varování před nástupem podzimní vlny. Virus se adaptuje a 'imunizace' omikronem bohužel dlouhodobě nefunguje," dodal Hajdúch.
Poslední vlna koronaviru začala klesat zhruba na začátku března, kdy bylo více než 53 tisíc případů za týden. Od té doby jejich počet postupně klesal, v květnu mezi týdny skoro o polovinu. Za prvních sedm červnových dní bylo ale pozitivních 1542, což je zhruba stejně jako za posledních sedm dní v květnu.
Odborníci upozorňují, že počty pozitivních testů neodpovídají počtu nakažených. PCR testů je proti březnu každý den zhruba desetina. Lidé od začátku května nemají nárok na žádný test hrazený z veřejného zdravotního pojištění, pokud jim ho nepředepíše lékař či hygiena. Pro rychlou diagnostiku pacientů, kteří přicházejí do ordinací s příznaky, používají praktičtí lékaři antigenní testy. I ten je v případě pozitivity pak považovaný za prokázanou nákazu, na PCR test už lidé nemusejí.