Policie navrhla obžalovat deset lidí a pět firem v souvislosti s ovlivňováním zakázek v energetice. Celková hodnota těchto tří zakázek realizovaných v letech 2014 až 2015 přesáhla 200 milionů korun. V pátek to sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Podle něj pachatelé z řad dodavatelů uzavírali nezákonné dohody v neprospěch zadavatele.
Dohody mezi dodavateli spočívaly podle mluvčího zejména v určení, kdo se stane vítězem řízení a jaká bude konečná vysoutěžená cena zakázky. Tyto domluvy spolu obvinění údajně koordinovali i přímo při elektronických aukcích. Vítěz tendru pak spolupracujícím "poraženým" uchazečům vyplácel finanční odměnu nebo jim například umožnil podílet se na zakázce subdodávkou, tvrdí NCOZ. "Z realizace takto vysoutěžených zakázek získala vítězná obchodní společnost podle znaleckého posudku celkový zisk přesahující 24 milionů korun," napsal Ibehej.
Vedle trestných činů pletichy při zadání veřejné zakázky a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže vede policie stíhání také pro legalizaci výnosů z trestné činnosti. Pachatelé totiž podle ní prali špinavé peníze tím, že vytvářeli u zakázek fiktivní nebo nadhodnocené práce, fiktivní poradenskou činnost či uzavírali účelové smlouvy o půjčce.
Obvinění jsou stíháni na svobodě. O podání obžaloby bude rozhodovat Krajské státní zastupitelství v Brně.
Trestní sazba za pletichy při veřejné soutěži závisí na tom, jak velký prospěch měl být činem získán. Pokud jde nejméně o deset milionů korun, hrozí pachateli tři až deset let vězení.