Policie na Brněnsku vyšetřuje další podvod přes web, devětašedesátiletá žena přišla skoro o tři čtvrtě milionu korun. Uvěřila nabídce na zhodnocení úspor za pomoci virtuálních měn. Na policejním webu o tom v pátek informoval mluvčí Bohumil Malášek. Případ není ojedinělý, před podvody na internetu policie varuje opakovaně.
Žena odpověděla na nabídku zhodnocení peněz, následně s ní začali komunikovat virtuální bankéři. "Za jejich pomoci si do svého počítače instalovala software na vzdálenou správu počítače a poskytla jim i údaje ke svému účtu. Tím se zatím neznámému pachateli otevřela cesta k jednostranným obchodům," uvedl mluvčí.
Podvodník si založil jménem ženy několik účtů, jejichž prostřednictvím převáděl různé částky do kryptoměn. Než žena podvod odhalila, z jejího účtu zmizelo skoro tři čtvrtě milionu korun.
Případ s obdobným scénářem se stal nedávno na Blanensku, kdy během jednoho dne přišel postupně o své úspory padesátiletý muž. Pachatel muže přesvědčil k instalaci programu AnyDesk a získal tím vzdálený přístup k počítači. "Na dálku tak neznámá osoba provedla několik převodů na zahraniční účet. Částka provedených transakcí se tak vyšplhala téměř na 560 tisíc korun," uvedla tehdy policejní mluvčí Lenka Koryťáková.
Policie se podobnými případy zabývá opakovaně a opakovaně před nimi varuje. Doporučuje neinstalovat do vlastních elektronických zařízení žádné programy, které umožňují dálkový přístup jiným lidem, cizím lidem také nepovolovat vstup do internetového bankovnictví. Doporučuje nereagovat na virtuální výhodné finanční transakce a nereagovat na žádosti o sdělení ověřovacího PIN. Policie také upozorňuje na to, že žádná banka k zablokování účtu nepotřebuje údaje k bankovní kartě.