Poslanci budou jednat příští týden na mimořádné schůzi o bezpečnostních hrozbách. Schůzi nechal svolat vládní tábor v reakci na postupy i některé výroky předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Poslanci se na ní sejdou v úterý odpoledne a očekává se, že debata bude pokračovat do nočních hodin a také ve středu. O hodinu dřív začne v úterý řádná schůze dolní komory. Zákonodárci ji přeruší a je možné, že na ní nic neprojednají. Ve čtvrtek a v pátek dolní komora patrně zasedat nebude.
Návrh programu mimořádné schůze obsahuje jediný bod nazvaný "Bezpečnostní hrozby pro Českou republiku". Lídři pěti vládních stran se na jejím vyvolání shodli tento týden v úterý. Požadavek vznesl v pondělí předseda Pirátů Ivan Bartoš kvůli tomu, že Babiš v neděli žádal v e-mailu od svých spolupracovníků informace o ministru zahraničí Janu Lipavském (Piráti), včetně toho, zda má děti. E-mail se dostal na veřejnost.
Událost se stala podle premiéra Petra Fialy (ODS) bezprostředním impulzem. Koalice ale upozorňuje zejména na to, jak Babiš komentuje zahraničněpolitické události, ale i bezpečnost. "Vytrvalá snaha o ohrožování bezpečnosti a západního ukotvení České republiky, metody připomínající minulý režim a zatahování dětí politických soupeřů do veřejného prostoru se nemohou stát normou," uvedl Fiala. Babiš v souvislosti s ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu často opakuje, že je třeba mluvit o míru.
Lipavský v neděli v České televizi uvedl, že Babiš začíná být kvůli svým výrokům bezpečnostním ohrožením Česka. Babiš následně v e-mailu svým spolupracovníkům napsal, aby mu o Lipavském připravili podklady, včetně informací o dětech, uvedl v pondělí web Novinky.cz. Koaliční politici Babiše kritizovali za to, že do politického boje zatahuje děti a používá metody komunistické Státní bezpečnosti. Předseda ANO tvrdí, že nesháněl kompromitující materiály, ale jen podklady z veřejných zdrojů, aby mohl reagovat na Lipavského výroky o Ukrajině. Později se na síti X omluvil za vulgární výraz, který na adresu šéfa české diplomacie v e-mailu použil, na svém postupu jinak nevidí nic špatného.
Podněty ke svolání mimořádných schůzí podávají většinou opoziční strany, v tomto volebním období hnutí ANO, které k tomu má samo na rozdíl od SPD dostatečný počet poslanců. Vyvolávání takových schůzí koaličními stranami není úplně výjimečné, dosud se ale konaly většinou ke konkrétním návrhům zákonů.