O filmové ceny Český lev se utká 86 snímků i televizních děl premiérově uvedených v letošním roce. Hlasování akademici zahájí 1. prosince. Ceny České filmové a televizní akademie (ČFTA) předají pořadatelé 9. března 2024 v pražském Rudolfinu. Ceny jsou udíleny ve 21 statutárních kategoriích. Nominace vyhlásí 15. ledna. ČTK o tom za ČFTA informovala Silvie Marková.
Večer v Rudolfinu bude stejně jako v předchozích letech v rukou režiséra Michaela Čecha. Autory nového vizuálního stylu Českého lva jsou Jana Krchová a Ondřej Fučík. Slavnostním ceremoniálem provede Marek Eben. "Český lev není žádný vegetarián, možná i proto je tento večer vždycky takové maso. S tím holt musí každý, kdo se na něm podílí, počítat. Budeme k tomu všichni přistupovat se vší zodpovědností a budeme se snažit, aby to bylo jedlé," uvedl Eben.
Akademici z řad filmových profesionálů z letošní filmové produkce budou od 1. prosince tohoto roku posuzovat 33 celovečerních hraných filmů, 15 dokumentárních filmů, které vybrala předvýběrová komise sestavená ze členů akademie z celkového počtu 31 snímků, osm animovaných filmů a také deset krátkých filmů, které komise složená z akademiků vybrala z 18 přihlášených snímků.
O ocenění se také uchází šest televizních filmů nebo minisérií a 14 seriálů, které byly uvedeny na televizních obrazovkách nebo na internetu. Na slavnostním večeru předají pořadatelé Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. "Tvůrci televizních filmů, minisérií a seriálů mohou být již poněkolikáté oceněni i v kategoriích nejlepší herecký výkon v hlavní a vedlejší roli i dalších kategoriích, jako například kamera nebo hudba," dodala výkonná ředitelka ČFTA Tereza Rychnovská.
Každoročně dále oceňuje patnáctičlenné prezidium ČFTA mimořádný přínos české kinematografii a může udělit i cenu za mimořádný počin v oblasti audiovize. Výběr úspěšných snímků české kinematografie nabízí ČFTA ke zhlédnutí na www.ceskylev.cz/cz/filmy-online.
Českého lva za nejlepší celovečerní film roku 2022 letos získal snímek režiséra Petra Václava Il Boemo o osudech skladatele Josefa Myslivečka. Proměnil šest z 11 nominací. Uspěl také v kategoriích režie, masky, zvuk, kostýmy a scénografie. Nejvíc nominací, 12, mělo mysteriózní drama Arvéd. Film Vojtěcha Maška proměnil tři, a to v kategoriích herec v hlavní roli, scénář a hudba. Snímek obdržel i nestatutární cenu za nejlepší filmový plakát.
Za nejlepší ženský výkon v hlavní roli si sošku odnesla Klára Melíšková za roli zdravotní sestry obviněné z vraždy pacientky ve filmu Podezření. Ocenění za nejlepší mužský výkon v hlavní roli získal Michal Kern za roli Jiřího Arvéda Smíchovského ve filmu Arvéd. Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii obdržela filmová dramaturgyně Marcela Pittermannová, která stála u zrodu mnoha filmů a pohádek pro děti, a Jan Jíra, spoluzakladatel filmových klubů.