Děti z mateřských škol spolu s 20 středoškoláky z Plzně a Volyně a s podnikateli vyrobili a sestavili chytré domky pro panenky. Pracovali na nich více než rok. Tři domky ze dřeva vybavené elektronikou napodobují chytrou domácnost a spojují zábavu s poznáním moderních technologií od útlého věku.
Jde o projekt Plzeňského inovačního ekosystému PINE, nového nástroje města na podporu technické komunity, inovativních podnikatelů a technického vzdělávání v regionu, který město spouští. Od pondělí budou domky ve školkách v Plzni, Spáleném Poříčí a ve Volyni, řekla ve čtvrtek projektová manažerka Správy informačních technologií města Plzně (SIT) Anna Čudáková.
Chytré domky umí například otevřít automaticky dveře garáže při příjezdu auta. Když si panenka sedne na pohovku, zapálí se oheň v krbu, pokud dítě uloží panenku ke spánku, dům sám zhasne a podobně. "Do projektu se zapojil také podnikatelský sektor, nákup komponent nutných pro stavbu zajistila firma DFH Haus ze Žákavy u Plzně, která stavby zaplatila," řekla Čudáková.
Podle ní jsou v domku i dálkově ovladatelná rádia se dvěma naladěnými stanicemi. "Každý ze tří domečků je jiný, chytré prvky se vybíraly tak, aby byly pro děti v mateřinkách zajímavé," uvedla. Domky mohou ve čtvrtek a v pátek vidět žáci a studenti a v sobotu veřejnost na festivalu Inovujeme Plzeň 2022 v areálu plzeňské SIT v Cukrovarské ulici.
Podle ředitele SIT Luďka Šantory začala realizace projektu u dětí v mateřských školách. "Podle fantazie nakreslily, jak by domky pro panenky měly vypadat. Podle jejich návrhů pak studenti Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Volyně zhotovili konstrukce dřevěných domků, kde nechyběly garáže a výtahy. Výrobky pak putovaly na Střední odborné učiliště elektrotechnické v Plzni, kde je studenti obohatili chytrými prvky, aby je nejmenší děti ve školkách měly nablízku," uvedl.
"Domečky budou určitě v dětech podněcovat zájem o techniku. Nyní už se rodí dá se říct s mobilem v ruce, roční děti už ovládají tablety. A tady vidí, že světlo se samo rozsvítí, když vejde panenka do pokojíčku, a určitě jim to ukáže, jak jednoduché by to mohlo být i doma," uvedla Čudáková.
Nový systém PINE, který propojuje mladé od školek po vysokou školu až po zahájení vlastního podnikání podle radní města Lucie Kantorové (ANO) prohloubí vztah k technice, inovacím, vědě a výzkumu. "Když dítě dostane možnost nakreslit si vysněný domek a nakonec jej opravdu vidí před sebou, přináší to chuť objevovat. Studentům-konstruktérům pak dobrý pocit ze smysluplné práce," řekla.