Na trhu podle prodejců přetrvává nedostatek jízdních kol i dílů. Kola meziročně zdražila zhruba o deset procent. Prudký zájem o cyklistiku prodejci zaznamenali v souvislosti s pandemií koronaviru, silná poptávka nyní pokračuje. Trendem jsou elektrokola a tzv. gravely, tedy kola vhodná na městské cesty i do terénu, uvedli.
Fanoušci cyklistiky mohou od pátku do neděle navštívit veletrh For Bikes na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech. Otestovat budou moci například elektrokola, na sobotu je naplánován závod horských kol pro veřejnost.
Poptávka po kolech podle prodejců vždy stoupá na jaře se zlepšujícím se počasím, kvůli chybějícím dílům se ale nemusí dostat na všechny zájemce. Někteří obchodníci upozorňují, že největší mezery v nabídce jsou u silničních kol, gravel kol a elektrokol. "Obchodníci se zásobují, jak mohou. Objednávky se dělají již na rok nebo i dva dopředu, takže tato situace zde bude zcela jistě ještě několik sezon," uvedl za obchod FineBike Lukáš Pajač.
Společnosti Harfasport se na letošní sezonu podařilo zásobit, podle marketingové manažerky firmy Lenky Křížové je tak situace v tomto ohledu lepší než minulý rok. "Zákazníci v poslední době po covidu kupují ta kola, která se na trhu objeví. U nás je nejprodávanější kategorie v cenách okolo 35 tisíc až 40 tisíc korun, ale prodáváme i ta v řádu statisíců, stejně tak ta levnější a dětská kola," řekla. Doplnila, že problém s chybějícími díly je napříč kategoriemi i značkami. Na trhu nejsou například řazení nebo brzdy, není tak možné všechna kola zkompletovat.
U firmy SP Kolo jsou nejprodávanější kola mezi 15 tisíci až 30 tisíci korunami. Lidé podle jednatele společnosti Romana Spudila kupují hlavně levnější kola. Trend vidí v pohodovém ježdění v souladu s přírodou.
Pajač upozornil, že lidé si sice připlatí za samotná kola, ale s vyšším růstem cen musejí také počítat u servisu. "U náhradních dílů se stává, že některé komponenty zdraží s každou další dodávkou o 30 až 50 procent. Hlavní viník je kontejnerová přeprava, případně se zpoždění ve výrobě dohání drahou leteckou přepravou," uvedl. Roste přitom podle něj obliba silničních kol a zakázkových přestaveb.
Loňský průzkum společnosti bikero.cz ukázal, že 11 procent Čechů jezdí na kole denně nebo téměř každý den, 34 procent lidí na něj nasedne několikrát týdně, 29 procent českých cyklistů na kolo vyrazí zhruba jednou za týden.
S nedostatkem komponentů, prodlužováním dodacích lhůt i zdražováním součástek se v uplynulých dvou letech potýkali i tuzemští výrobci kol. Pandemie koronaviru způsobila asijským dodavatelům provozní problémy, výrazně se také zkomplikovala a zdražila doprava součástek pro výrobu jízdních kol z asijských továren do Evropy. Růst nákladů se promítl ve vyšších cenách bicyklů. V Česku se ročně prodá až 350 tisíc jízdních kol, přičemž roste podíl elektrokol.