Počet přihlášek žáků základních škol k jednotným přijímacím zkouškám letos stoupl oproti loňsku o 13 procent na 212 344. Z toho 80 073 přihlášek, tedy téměř dvě pětiny, žáci podali na gymnázia. Vyplývá to z informací organizace Cermat, která jednotné zkoušky organizuje.
Odborníci upozorňují, že kapacity středních škol se všeobecným vzděláváním, tedy hlavně gymnázií, nerostou přiměřeně k počtu zájemců. V některých regionech a oborech lze navíc kvůli silnému populačnímu ročníku žáků devátých tříd čekat problémy s kapacitou míst. Kolik jich je v nabídce pro prváky od letošního září, ministerstvo školství neví. Přehled mají zřizovatelé škol, řekla mluvčí úřadu Aneta Lednová. Střední školy zřizují většinou kraje, podle nichž bude u gymnázií převis poptávky nad nabídkou.
Jednotné přijímací zkoušky na čtyřleté obory se letos budou konat 13. a 14. dubna a na víceletá gymnázia 17. a 18. dubna. K prvnímu ze dvou termínů zkoušek půjde 114 tisíc uchazečů, řekla mluvčí Cermatu Jana Patáková. Celkem 4726 přihlášek na střední školy s maturitou odevzdali ukrajinští uprchlíci, kteří budou zkoušky skládat v upravené podobě.
V tomto školním roce se podle údajů ministerstva školství v devátých třídách základních škol učí asi 106 tisíc žáků, tedy zhruba o 33 procent víc než před čtyřmi lety. Už loni si mnozí zájemci o střední školy, zejména v Praze, stěžovali na nedostatek míst v maturitních oborech. Zástupci krajů, které střední školy zřizují, tvrdí, že nabídka míst je dostatečná, i když třeba u gymnázií se očekává velký převis. Naopak o učební obory, jako například kominík nebo obráběč kovů, je zájem malý.
Z celkového počtu přihlášek k jednotné zkoušce bylo podle Patákové podáno 13 214 na šestiletá gymnázia, 34 397 na osmiletá a 32 462 na čtyřletá gymnázia. Mluvčí doplnila, že uchazeči měli možnost podat dvě přihlášky. Loni Cermat počty přihlášek na gymnázia nezveřejnil, takže nelze uvést, jak se meziročně změnily. Organizace uvedla jen, že v loňském roce se hlásilo na gymnázia asi 44 tisíc žáků, z nichž většina si podala přihlášky na dvě a více škol.
Ve školním roce 2021/2022 studovalo v prvních ročnících čtyřletých gymnázií a čtyřletých maturitních oborů na středních odborných školách podle statistik ministerstva školství 69 868 studentů. Na víceletých gymnáziích začalo studovat 11 590 dětí. Počet školáků, kteří ukončují základní vzdělávání, se v posledních letech zvyšuje. V minulém školním roce bylo v devátých třídách ZŠ 95 198 dětí, o rok dříve 90 286 a například ve školním roce 2018/2019 jen 79 703. Problém s výrazným převisem zájemců o některé obory očekávají letos experti vedle Prahy i v dalších městech.
Podle některých expertů neroste zejména nabídka středních škol se všeobecným vzděláváním, hlavně gymnázií, přiměřeně k počtu zájemců. "Na gymnáziích studuje 22 procent všech patnáctiletých v roce 2015 i v roce 2021. Tím pádem se zájemci o všeobecné vzdělání vytlačují do středních odborných škol," řekl již dříve analytik neziskové organizace EDUin Jan Zeman.
Ve školním roce 2019/2020 bylo podle statistiky ministerstva školství na 355 školách s gymnaziálním vzděláváním 130 725 studentů. O dva roky později bylo na 363 gymnáziích 133 321 žáků. Kapacita středních odborných škol je asi třikrát vyšší. Ve všeobecném vzdělávání v Česku je zhruba 30 procent středoškoláků, ostatní navštěvují střední odborné školy a střední odborná učiliště. V průměru je přitom ve členských státech Evropské unie v poslední době ke všeobecnému studiu přijímáno 51,3 procenta středoškoláků. ČR tak patří v EU k zemím s nejnižším podílem žáků s tímto studiem, vyplývá z dat Eurostatu za rok 2020.
Podle ministerstva školství je míst na středních školách v Česku dost. Letos v lednu jich bylo 687 512, nejvíc za poslední tři roky. Zhruba 200 tisíc míst bylo neobsazených. Problémy s přetlakem zájemců jsou podle mluvčí úřadu jen v některých regionech a oborech.