Veškerá majetková oznámení politiků by měla být v registru ministerstva spravedlnosti přístupná jen na základě individuální žádosti. Předpokládá to poslanecká novela, kterou ve čtvrtečním úvodním kole podpořila Sněmovna. Stejný režim nyní platí například pro vedoucí úředníky a ředitele bezpečnostních sborů. Předloha reaguje na verdikt Ústavního soudu. Omezila by také nakládání s údaji uvedenými v majetkových oznámeních.
Kluby Pirátů, ODS a TOP 09 vetovaly žádost předkladatelů ze šesti, aby dolní komora novelu schválila zrychleně už v prvním čtení. Nyní ji proto posoudí ústavně-právní výbor.
Některé části návrhu je třeba podle předsedy pirátských poslanců Jakuba Michálka upravit. Jde mimo jiné o nakládání s údaji z oznámení, aby navrhované omezení nepostihlo jejich případné zveřejňování v médiích, a o navrhované výjimky z podávání takzvaných majetkových přiznání. Zákon o střetu zájmů, a tím i povinnost podávat přiznání, by se přestal podle novely vztahovat na neplacené radní menších a nejmenších obcí a na neplacené místostarosty nejmenších obcí.
Předkladatelé se odvolávají na verdikt Ústavního soudu ze začátku letošního roku. Soud zrušil současný rozsah nahlížení do centrálního registru pro porušení práva veřejných funkcionářů na soukromí. Zákonodárcům dal Ústavní soud čas na nápravu do konce letošního roku. Protože novela nebude schválena včas, registr by neměl být od ledna přístupný.
Žádost o nahlížení do majetkového přiznání by lidé mohli odesílat poštou, nově podle novely ale s úředně ověřeným podpisem. K žádosti elektronickou poštou by musel být připojen elektronický podpis, žádost by mohla jako doposud odejít i z datové schránky. Předkladatelé změny v identifikaci žadatele zdůvodňují snahou předejít neoprávněnému nakládání s údaji z majetkových oznámení i šikanózním žádostem.
Veškeré údaje vedené v registru by navíc mohly být podle novely "použity a dále zpracovávány pouze za účelem zjištění případného porušení povinností veřejného funkcionáře". Dosud se takové omezení vztahuje jen na některé činitele, za jeho porušení hrozí pokuta až 50 tisíc korun. Nové znění ustanovení umožní podle autorů použít majetková přiznání pro zjišťování širšího rozsahu porušení povinností.