Dvě třetiny českých firem letos plánují nabírat nové zaměstnance. Při náboru se ale téměř polovina společností potýká s tím, že se jim nedaří sehnat pracovníky s požadovanými znalostmi a dovednostmi. Vyplývá to z květnového průzkumu společnosti myTimy mezi 515 vedoucími pracovníky a majiteli firem. Nejvíce zaměstnanců chybí ve výrobě, obchodu a prodeji a v administrativě.
České firmy potřebují nové zaměstnance, což uvedlo 76 procent respondentů. Ostatní shánět další pracovníky nepotřebují. Lidé chybějí nejčastěji ve výrobě (29 procent), v obchodu a prodeji (19 procent) a administrativě (14 procent). Průzmu dále ukázal, že 65 procent firem plánuje letos skutečně přijmout nové lidi, 29 procent nábor neplánuje a šest procent bude propouštět.
Firmy zároveň přiznávají, že se při náboru zaměstnanců potýkají s množstvím problémů. Největším problémem je pro polovinu dotázaných (48 procent) sehnat lidi s požadovaným profilem. Firmám dále nevyhovuje, že novým zaměstnancům trvá dlouho, než se zapracují (15 procent), a vnímají je jako drahou a dlouhodobou investici (14 procent).
"Najít zaměstnance je náročný proces, který se v mnoha případech nevyplatí. Zejména pokud potřebujete najmout odborníka, který není úzce spojen s jádrem vašeho byznysu," uvedla zakladatel myTimi Jan Skovajsa.
Advokát Jan Fišer upozorňuje na časté chyby, které při náboru zaměstnanců firmy dělají. "Zaměstnavatelé nejčastěji opomíjejí povinnost zajistit zaměstnanci před nástupem do pracovního poměru lékařskou prohlídku, proškolit ho v bezpečnosti práce, případně opomenou platně sjednat jeho zkušební dobu," uvedl.
Připomněl v této souvislosti takzvaný outsourcing. "Outsourcing zaměstnanců je pro zaměstnavatele mnohem flexibilnější, jelikož se neřídí striktními pravidly zákoníku práce. Podle průzkumu o outsourcingu zaměstnanců aktuálně uvažuje 19 procent firem," uvedl. "Outsourcing je v Česku stále novinkou, přestože je to praktické řešení nedostatku zaměstnanců," dodal Skovajsa, jehož firma se právě outsourcingem zabývá.