V Horoměřicích u Prahy pokračují prodeje bytů z konkurzu po zkrachovalé společnosti H-System. Řada jejich současných uživatelů již podepsala s konkurzními správci kupní smlouvy za plnou cenu, jakou určil znalecký posudek. Tedy bez odečtení takzvaného zhodnocení, které mělo být lidem původně přiznáno. Věřitelský výbor o prodejích pouze za plnou cenu rozhodl po podání vylučovací žaloby na přístupové cesty, prodeje považoval tímto krokem za zmařené. Žalobu podala členka Stavebního bytového družstva Svatopluk, které část bývalých klientů H-Systemu sdružuje.
Z informací v katastru nemovitostí vyplývá, že zhruba třetina současných obyvatel bytů podepsala kupní smlouvy, nyní se tak řeší převod nemovitosti do jejich vlastnictví. Další třetina obyvatel koupí byty v rámci nově vzniklého družstva. Bytové družstvo Horoměřice 2020 získalo od banky úvěr na 21 bytů, lidé tak budou úvěr splácet placením nájmu za byt, potvrdil předseda družstva Michal Beník.
Nové družstvo se původně obávalo, že získání úvěru zkomplikuje žaloba, která brání zapsání věcného břemene na přístupové cesty, které leží na pozemcích spadajících do konkurzu. "Naší argumentací provedenou v bance jsme se dopracovali k tomu, že nemovitosti mohou posloužit k zajištění, i když je tam ta žaloba," řekl Beník. Podle něj se podařilo prokázat, že byty mají přístupové cesty zajištěné.
Zbývající lidé, kteří kupní smlouvy zatím nepodepsali, se prý snaží získat peníze na odkup. Prodat by se tak mělo všech 56 bytů, na které byla podána ve výběrovém řízení nabídka. V konkurzu zůstanou čtyři byty, o které jejich současní uživatelé neměli zájem. Letos se budou prodávat znovu.
Ceny bytů určily znalecké posudky, které zohledňovaly stáří bytů, jejich stav, dispozice i další skutečnosti, například jestli byt má předzahrádku nebo balkon. Lidem původně mělo být do ceny započítáno takzvané zhodnocení, tedy investice, kterou do dostavby bytu vložili. Například byt 2+1 s malou zahrádkou se nabízel za tři miliony korun. Jiný byt 3+1 s větší zahradou byl oceněn na 4,5 milionu.
H-System uzavřel po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachoval, dokončil jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu celkem o miliardu. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ale bez souhlasu konkurzního soudu. Podle dřívějšího vyjádření předsedy SBD Svatopluk Martina Junka lidé měli souhlas konkurzního správce, nicméně toto rozhodnutí bývalého správce soud zrušil pro podezření z poškozování věřitelů.