Kvůli situaci ukrajinských uprchlíků na hlavním nádraží v Praze vznikne dočasné přístřeší se zázemím, aby lidé nemuseli spát na chodbách. Zapojí se i neziskové organizace, uvedl ve středu dopoledne na twitteru ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Jeho mluvčí Jakub Veinlich řekl, že stavba by měla začít ve středu a městečko by mělo sloužit zhruba 150 lidem. "Kde bude, sdělovat nebudeme," uvedl.
Praha už nemá volné kapacity pro ubytování běženců přijíždějících do města. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) ráno napsal, že město zvažuje vytvoření stanového městečka pro uprchlíky, což měla být až poslední možnost a vládu před tím varoval.
"Situace na pražském hlavním nádraží se řeší. Lidi nenecháme spát na chodbách. Vznikne proto dočasné přístřeší s veškerým zázemím. Zapojené budou i neziskové organizace. Stále jednáme s Maďarskem o zrychlení screeningu příchozích do ČR," uvedl Rakušan. Mnozí z romských uprchlíků z Ukrajiny mají dvojí občanství a jako občané Maďarska nemají na pomoc v ČR nárok.
Hřib konstatoval, že hlavní město už nemá volné ubytovací kapacity. "Nemáme kde dál brát. Třeba situace na hlavním nádraží je přes všechnu naši snahu za hranou důstojné péče," poznamenal.
Už v pondělí primátor vyzval vládu, aby vytvořila systém, podle něhož bude možné rozdělovat ukrajinské uprchlíky rovnoměrně do všech krajů. Hlavnímu městu jinak hrozí kolaps a bude muset kvůli přetíženosti zavřít své centrum pro uprchlíky ve Vysočanech, sdělil Hřib.
Hlavní město nyní řeší zejména problém s romskými uprchlíky, kteří přebývají na hlavním nádraží. V nedůstojných podmínkách tam podle občanských iniciativ žijí stovky lidí. V sále Fantovy budovy je 70 lůžek, které poskytla Správa železnic, dalších až 210 lidí může přespávat v přistaveném sedačkovém vlaku. Všechny kapacity jsou ale často naplněny. Magistrát proto požádal státní Správu uprchlických zařízení o pomoc.