Ředitelé škol mohou od pondělka vyhlásit až na deset dní mimořádné volno nebo distanční výuku, pokud kvůli chybějícím učitelům v důsledku epidemie covidu-19 nemohou zajistit vzdělávání ve škole. Zákon, který minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman, vyšel v neděli ve Sbírce zákonů a od pondělka nabyl účinnosti.
V případě, že ředitelé mimořádné volno nebo výuku na dálku vyhlásí, mají rodiče dětí do deseti let nárok na krizové ošetřovné ve výši 80 procent. Jestliže po 28. únoru krizové ošetřovné skončí, zůstane jim nárok na běžné ošetřovné ve výši 60 procent, vyplývá z informací ministerstva školství.
Nová pravidla mají podle ministra školství Petra Gazdíka (STAN) zabránit plošnému uzavírání škol kvůli epidemii nemoci covid-19. Ředitelé škol mohou volno vyhlásit podle epidemické situace mezi zaměstnanci a nemusí využít všech deseti dnů najednou. Délka volna doplňuje právo ředitelů škol vyhlásit volno na pět dní během školního roku, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických. Řada ředitelů škol toto volno už vyčerpala, možnost delšího volna proto podle kritiků přichází pozdě. O uzavření školy při velkém počtu nakažených žáků mohou rozhodnout hygienici.
Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku získaly základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy. Na dálkové vzdělávání může škola dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud kvůli výpadku většího počtu pedagogů v důsledku epidemie covidu-19 není možné učit prezenčně.
Pro ředitelské volno se škola může rozhodnout v případě, že kvůli šíření nákazy dočasně nemůže zajistit ani distanční výuku. Pro mateřské školy počítá zákon pouze s možností mimořádného ředitelského volna. Předloha umožňuje vyhlášení distanční výuky nebo mimořádného volna i ze dne na den.
Zatímco u standardních pěti dnů ředitelského volna nárok není nárok na ošetřovné, u mimořádného volna i výuky na dálku je. Podle současných pravidel mohou zaměstnaní rodiče do 28. února dostávat po celou dobu uzavření školy krizové ošetřovné ve výši 80 procent denního základu výdělku nebo alespoň 400 korun za den. Vyhlášení volna ani výuky na dálku jim pro úřady škola potvrzovat nemusí, stačí prohlášení rodiče. Pokud krizové ošetřovné s koncem února skončí, zůstane rodičům nárok na běžné ošetřovné. To se vyplácí z nemocenského pojištění ve výši 60 procent základu příjmu po dobu devíti dnů, nebo samoživitelkám či samoživitelům 16 dnů. Školy pak už budou muset uzavření nebo přechod na výuku na dálku rodičům potvrdit.
Účast na mimořádné distanční výuce je pro žáky povinná s výjimkou základních uměleckých a jazykových škol. Mimořádné volno i výuku na dálku mohou ředitelé vyhlašovat i jen pro jednotlivá pracoviště školy. V takovém případě se rozsah dnů vztahuje ke každé části školy zvlášť.