Kvalita ředitelů základních škol má zásadní dopad na vzdělávací výsledky žáků. Český vzdělávací systém ale trpí tím, že se konkurzům na ředitelské pozice v základním školství stále nevěnuje dostatečná odborná pozornost, uvedl v tiskové zprávě vědec z Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity v Brně Martin Sedláček.
"Náš výzkum jasně ukázal, že mezi tím, jak ředitel školu řídí, zejména jak pracuje s učitelským sborem, a tím, jak vypadá vyučování v dané škole, je souvislost. Jinými slovy, práce ředitelů se promítá do toho, jaké má škola jako celek výsledky," napsal Sedláček, expert na řízení vzdělávacích institucí a analýzu vzdělávacích výsledků.
Ředitelé sami učí málo, na první pohled by se tak mohlo zdát, že jejich vliv na kvalitu výuky je minimální. "Z našich dat ale vyplývá, že je to jinak. Důležité není až tak to, jak sami vyučují, ale jak se jim daří sdílet s učiteli a žáky společnou vizi o podobě školy. Osobní angažovanost v hledání cest ke kvalitě, profesní podpora pedagogů, zdravě nastavená náročnost pro všechny, spolupracující klima jsou klíčové ingredience úspěšných ředitelů," uvedl Sedláček.
V Česku jsou přibližně 4000 základních škol. Proces výběru ředitelů má podle odborníka své rezervy. Kvůli malému zájmu uchazečů se podle něj někdy dostávali do vedení škol i lidé, u kterých absentovaly odborné kompetence, ale dobře vycházeli se zřizovatelem. Má se to postupně měnit s novelou ministerstva školství, posilující odborný hlas u konkurzů.
Sedláček změnu vítá. Současný stav ale podle něj stále není ideální. Odborníci v komisích nemají většinu a mohou být přehlasováni. Navíc pořadí uchazečů v konkurzním řízení má jen doporučující charakter a poslední slovo má zřizovatel, tedy zpravidla vedení obce, které určuje také plat i odměny ředitele. "Zřizovatelé tak mohou do chodu školy nepřímo zasahovat, což není dobře," dodal Sedláček.