Rozsudek v kauze bývalého ústeckého soudce Jiřího Berky začal přezkoumávat Nejvyšší soud. Koncem září dostal spis a dovolání osmi aktérů případu. Zatím nerozhodl.
Až na výjimky řeší Nejvyšší soud dovolání v trestních kauzách bez veřejného jednání. Berka si má odpykat za zmanipulované konkurzy sedm let, letos v dubnu nastoupil do vězení.
Dovolání podali pouze odsouzení, nikoli státní zástupce, uvedl na dotaz Robert Pekárek, místopředseda jihočeského krajského soudu. Jako první instance totiž kauzu řešila táborská pobočka krajského soudu. Pekárek potvrdil, že mezi pisateli dovolání je i Berka.
Vyšetřování v případu zmanipulovaných konkurzů začalo v roce 2003. Olomoucký vrchní soud loni v listopadu zmírnil Berkovi trest z 8,5 roku vězení na sedm let a potvrdil mu trest propadnutí majetku. Senát vzal tehdy v potaz délku řízení.
Odvolací soud snížil tresty pod hranici trestní sazby i dalším šesti obžalovaným, odpykají si čtyři až šest let. Soud vzal v úvahu, že kromě insolvenčního správce Daniela Thonata všichni vinu popřeli. Podle soudu však existuje dost důkazů o jejich vině a až na drobné chyby se odvolací soud ztotožnil s rozsudkem krajského soudu. Zbývajícím dvěma mužům odvolací soud potvrdil podmíněné tresty.
Berka byl od dubna 2003 zproštěn výkonu soudcovské funkce, a to z rozhodnutí ministra spravedlnosti. Funkce soudce mu zanikla dnem právní moci rozhodnutí, kterým byl odsouzen. Po celou dobu, kdy nesoudil, pobíral stíhaný Berka polovinu svého platu.
Podle obžaloby způsobila skupina na základě zfalšovaných konkurzů škodu 264 milionů korun. Policie začala skupinu odhalovat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku. Berka ho podle obžaloby vyhlásil na základě padělaných dokumentů. K Union bance později přibylo obvinění za zmanipulování dalších konkurzů, celkem šlo o deset firem.