Rozsudek v případu únosu ženy z Kroměříže v roce 2014 chce zlínský krajský soud vynést 28. června. V pondělí skončil dokazování. Třem z pěti obžalovaných navrhl státní zástupce nepodmíněné tresty v rozmezí osmi až 11 let. Vinu popírají.
Obhájci žádají zproštění obžaloby, účast jejich klientů na skutku se podle nich nepodařilo prokázat. Pro další dva muže, kteří se k podílu na trestné činnosti doznali, navrhl žalobce podmíněné tresty, s čímž jejich advokáti souhlasí.
V případu jsou obžalovaní Tomáš Salvet, Ivo Lorenc, Jakub Steidl, Vladimír Zavadil a Ladislav Faltýnek. Za loupež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež jim hrozí osm až 15 let vězení. Zatímco Salvet, Lorenc a Steidl vinu popírají, Zavadil s Faltýnkem se k podílu na únosu doznali. Podle obžaloby muži po ženě žádali 100 milionů korun. V kauze byl dříve odsouzen k deseti letům vězení Michal Šnajdr, část trestu si odpykal. Později vyšlo najevo, že ve vztahu k němu se stal justiční omyl.
Před soudem v pondělí vypovídal otec unesené ženy, který si nyní odpykává dlouholetý trest vězení kvůli daňovému úniku. Tvrdí, že získal prostřednictvím srbského spoluvězně informace o tom, že únos zorganizoval bývalý elitní policista Marian Hanák, který byl v minulosti odsouzen za korupci. Uvedl také jména dalších údajných pachatelů včetně Šnajdra a Daniela Šprni, který byl z podílu na únosu dříve také obžalovaný, ale soud ho obžaloby zprostil. "Někdo roznesl, že jsem někde získal 20 milionů eur, a ta parta je hledala," řekl otec unesené ženy.
Jeho tvrzení Hanák, který v pondělí u soudu také vypovídal jako svědek, odmítl. "Je to holý nesmysl," řekl. Obdobně se vyjádřil i Šnajdr, který hlavní líčení navštěvuje. Výpověď otce unesené označil za absolutní lež. Nepravdivá je i podle Faltýnka. "Skutečné pachatele, kteří u únosu byli, jsem objasnil," řekl v pondělí Faltýnek.
Žena zaparkovala 14. ledna 2014 večer před domem v Kroměříži auto. Poté k ní podle obžaloby přistoupil Steidl, napadl ji a společně s Lorencem ženu natlačil na zadní sedadlo přistaveného vozu. V něm podle státního zástupce seděl organizátor únosu Salvet. Z obžaloby vyplývá, že Salvet ženu několikrát udeřil pěstí, spoutal jí ruce za zády a přes hlavu dal plátěný pytel.
Obžalovaní ženě podle státního zástupce Martina Malůše sebrali kabelku, pak ji v noci vozili po různých místech a žádali po ní peníze. Poté, co se s únosci dohodla, že jim přiveze 100 milionů korun na benzinovou stanici u Brna, ji následujícího dne brzy ráno vysadili u Vrbky na Kroměřížsku, odkud si zavolala pomoc, tvrdí obžaloba. Při únosu utrpěla lehké zranění. Faltýnek podle obžaloby vybral z odcizené platební karty ženy 20 tisíc korun a dalších 20 tisíc korun Lorenc.
Státní zástupce Salvetovi navrhuje deset až 11 let, Lorencovi devět až deset let a Steidlovi osm až devět let vězení. V případě Faltýnka a Zavadila navrhl změnu právní kvalifikace, v takovém případě by jim hrozilo pět až 12 let vězení. Oběma mužům žalobce shodně žádá uložit tříleté podmíněné tresty se zkušební dobou pěti let. Výpovědi Faltýnka a Zavadila, byť jsou v nich dílčí rozpory, hodnotí Malůš jako přímé důkazy o vině skupiny obžalovaných. Naopak podle obhájců Salveta, Steidla a Lorence svědčí o tom, že se jejich klienti únosu nedopustili.
Krajský soud případ projednává v hlavním líčení podruhé. V únoru 2019 soud povolil obnovu řízení a zrušil předchozí rozsudky. Ještě dříve přerušil Šnajdrovi, který vinu po celou dobu odmítal, výkon trestu. Předloni žalobce Šnajdrovo stíhání zastavil. Spolu se Šnajdrem byl k pěti letům vězení odsouzen i Faltýnek, po dobu trestního řízení několikrát změnil svou výpověď. Čtyři obžalovaní stojí v této kauze před soudem poprvé.