Rusko zvažuje využití nejmodernějších technologií v monitorování obyvatel. Chce tak co nejúčinněji zabránit tomu, aby lidé neporušovali nařízení ohledně domácí izolace. Ozývají se však kritické hlasy, které tvrdí, že po skončení pandemie koronaviru se digitální dohled nad obyvateli nemusí zrušit. Informoval o tom server The Guardian.
Využívání mobilních aplikací sledujících polohu uživatelů, bezpečnostní kamery se softwarem na rozpoznávání obličeje, QR kódy či údaje z mobilních telefonů a záznamy z kreditních karet. To vše by mohly úřady v rámci monitorovacího systému kontrolovat, odhalily tajné plány zveřejněné některými médii, ačkoliv oficiálně žádné konkrétní detaily potvrzeny nebyly.
Stát by měl tak přísný dohled nad svými občany a mohl by efektivně kontrolovat, zda dodržují nařízení a vycházejí ze svých bytů a domovů skutečně jen v nezbytných případech, tedy na nákup potravin, léků nebo do práce. Je otázkou, jestli Rusko vůbec tak vyvinutou technologií disponuje, opoziční politici nicméně varují před jakýmsi "kybergulagem", jehož fungování by mohlo přetrvat i po skončení současné krize.
Starosta Moskvy Sergej Sobjanin podepsal ve čtvrtek zákon, který městským úřadům umožní identifikovat a pokutovat lidi, kteří porušili nařízení a svůj domov zbytečně opustili. Bude zachována veřejná bezpečnost, tvrdí příznivci zákona. Ovšem kritici namítají, že vláda získala nebezpečné pravomoci. "Není jisté, že systém pro sledování občanů Moskvy nasazený během pandemie bude někdy zrušen," prohlásil Maxim Kruglov, městský zástupce opoziční strany Jabloko.
Alexander Isavnin z organizace pro ochranu internetu si však nemyslí, že tak rozsáhlý monitoring bude mít v Rusku dlouhodobý úspěch. "Nemyslím si, že je možné, že nastane čínský scénář. Lidé budou na tuto technologii reagovat velmi špatně. Pravděpodobně najdou způsob, jak to sabotovat," komentoval Isavnin nový systém monitoringu.
Každopádně i samotné ministerstvo digitálního rozvoje, komunikací a hromadných sdělovacích prostředků potvrdilo, že plánuje využívat data mobilních operátorů tak, aby úřady mohly efektivněji prosazovat režim izolace. V praxi to bude znamenat, že pokud člověk, respektive jeho telefon, opustí povolenou oblast pohybu, tak mu obratem přijde varovná SMS. "Pokud bude k porušování docházet systematicky, pak (mobilní) operátoři předloží data donucovacím orgánům," uvedlo ministerstvo.