Moravskoslezští kriminalisté rozbili organizovanou skupinu výrobců pervitinu. Od roku 2018 tři obvinění podle kriminalistů na trh dodali desítky kilogramů drogy a vydělali několik desítek milionů korun. Mezi obviněnými je dvaasedmdesátiletá seniorka. S výrobou pervitinu dvěma známým pomáhala. Novinářům to v úterý řekl šéf moravskoslezského policejního Toxi týmu Jakub Mohyla.
Dva muži a žena podle policistů drogy vyráběli ve dvou varnách od roku 2018 na Ostravsku a Olomoucku. Celou dobu je kriminalisté sledovali a sbírali proti nim důkazy. "Byli jsme stínem hlavního pachatele," uvedl policista a dodal, že právě proto měla několikaletá operace krycí jméno Shadow, tedy anglicky stín.
Při zadržení podezřelých policisté zajistili i větší množství materiálu a chemikálií potřebných k výrobě pervitinu. Odhadují, že skupina vyrobila či mohla vyrobit celkem víc než 130 kilogramů narkotik za přibližně 150 milionů korun.
Skupinu řídil šestačtyřicetiletý muž, který byl dvakrát v minulosti za drogové delikty odsouzen. Sám aktivní uživatel pervitinu podle Mohyly patří mezi respektované postavy podsvětí nejen v Moravskoslezském kraji. On i jeho o dva roky starší komplic, který zajišťoval nákup léků potřebných k výrobě v Polsku, se snažili policistům práci co nejvíce zkomplikovat. "Znali naše postupy. Tak se snažili konspirovat. Například vůbec nepoužívali mobily," uvedl kriminalista. Dodal, že se scházeli v pravidelných intervalech na stejných místech. "Hlavní pachatel je známý tím, že drží slovo a vždy chodí včas," doplnil policista.
Vyrobenou drogu hlava skupiny distribuovala dalším velkoodběratelům v Moravskoslezském a Olomouckém kraji. I těm je nyní policie na stopě. "Nemůžeme vyloučit obvinění dalších," doplnil policista.
Řekl také, že sbírání důkazů proti skupině částečně zkomplikovala epidemie koronaviru. Po omezení pohybu mezi okresy podezřelí museli omezit činnost a policisté neměli koho sledovat. Se zadržením proto čekali na rozvolnění, aby mohli podezřelé chytit při činu.