Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií. O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.
Medaili Za hrdinství by si podle senátorů posmrtně zasloužila zdravotní sestra Věra Hanušová z Thomayerovy nemocnice, která se nakazila koronavirem od pacienta.
Rychetský je navržen na Řád Tomáše Garrigua Masaryka, stejně jako patolog Jan Vignati, který se za druhé světové války zapojil do odbojové organizace Obrana národa a byl popraven nacisty.
Do pětice adeptů, jimž by měl být podle Senátu posmrtně udělen Řád Bílého lva, patří váleční letci - velitel 310. československé stíhací perutě RAF Alexander Hess a první velitel 311. československé bombardovací perutě RAF Karel Mareš - Toman. Mezi 32 navrhovanými jsou také protifašistický odbojář Jan Andrýsek nebo kapitán Vladislav Matoušek, který bojoval proti nacismu i komunismu a byl utýrán v komunistickém žaláři.
K nominovaným na medaili Za zásluhy patří slovenská operní pěvkyně Edita Gruberová, epidemiolog Karel Raška, gynekolog Tonko Mardešič, sládek Ivan Chramosil, lékař a maratonec Pavel Kantorek, hasič Jiří Kunst nebo ředitelka Egon Schiele Art Centra v Českém Krumlově Hana Jirmusová Lazarowitz.
Prezident nemusí vyhovět
Kandidáty na vyznamenání navrhují Zemanovi také vláda a Sněmovna. Zeman k jejich nominacím může, ale také nemusí přihlédnout. Hlava státu už v lednu ohlásila, že udělí Řád Bílého lva bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS), který v lednu náhle zemřel.
Loni byli Zemanem oceněni tři z 25 senátních kandidátů, mimo jiné generálmajor Josef Ocelka, jeden z velitelů 311. československé bombardovací perutě ve Velké Británii. Vyznamenání obdržel i chemik Jan Mašát, který vynalezl bezodpadovou metodu výroby perchlormetylmerkaptanu (PMM), přípravku k výrobě pesticidů.