Při požáru v domově pro mentálně postižené ve Vejprtech na Chomutovsku zemřelo v neděli ráno osm klientů. Záchranáři na místě ošetřili třicet lidí, v nemocnicích jich zůstává pět.
Dva jsou ve vážném stavu, jeden z nich bojuje o život a je v kómatu. Příčinu ohně zjišťují kriminalisté, požár vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Podle vejprtské starostky Jitky Gavdunové (ODS) bylo zabezpečení budovy proti požáru nadstandardní, přeživší klienti by se měli zatím vrátit do Vejprt. Pomoc nabídl Ústecký kraj, okolní obce i stát.
Jde o druhý nejtragičtější požár v Česku od roku 1990. V objektu žili muži s mentálním a kombinovaným postižením. Starostka uvedla, že v minulosti se několikrát stalo, že klienti se pokoušeli objekt zapálit. "Náš personál nemá šanci to ohlídat," řekla. V objektu byla protipožární čidla, i když tam podle zákona být nemusela. Hořet začalo ve společenské místnosti. Další dvě místnosti jsou lehce prohořelé, ale nejsou zničené. Celý objekt je zakouřený a mokrý.
Z hospitalizovaných klientů domova je jeden muž ve vážném stavu na plicní ventilaci v Chomutově, další muž leží na jednotce intenzivní péče v Mostě. V chomutovské nemocnici byl také jeden pacient ošetřen na chirurgii s popáleninami, uvedl mluvčí Krajské zdravotní Ivo Chrástecký. Další muži zůstávají v nemocnici v Kadani. Ostatní už byli propuštěni domů a je o ně postaráno, řekl večer vedoucí domova Petr Vagaši.
"Mezi mrtvými a zraněnými není nikdo z pracovníků domova, mezi těmi lehce zraněnými byl jeden policista, který se nadýchal kouře, odjel na kontrolní vyšetření," uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník. Další lidé utrpěli jen lehká poranění nebo se nadýchali kouře.
Požár byl podle hasičů nahlášen krátce před pátou hodinou ráno. Z budovy policisté a hasiči vyvedli v dýchacích maskách třicítku lidí. Podle starostky bylo v domově v době tragédie 35 klientů z 39 a také tři pracovníci. Policie o příčinách požáru zatím nechce spekulovat. Náměstek krajského policejního ředitele Petr Sytař potvrdil, že ohnisko bylo ve společenské místnosti.
Mimořádná pomoc
Zaměstnanci úřadu práce budou ve Vejprtech na městském úřadě vyplácet v pondělí od osmi hodin mimořádnou okamžitou pomoc. "Tam lze využít částku až 50 tisíc korun na každého klienta," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Do Vejprt přijel i premiér Andrej Babiš (ANO), hasiči podle něj přijeli k požáru deset minut od ohlášení. Prezident Miloš Zeman plánuje udělit na podzim medaili policistovi, který v pondělí pomáhal klientům ústavu z budovy s nasazením vlastního života.
Ústecký kraj nabídl Vejprtům pomoc s umístněním klientů a uvolní z fondu pro mimořádné události peníze na pomoc s opravou poničeného objektu, řekl po zasedání bezpečnostní rady kraje náměstek hejtmana Martin Klika (ČSSD). Vejprty by měly příští týden spočítat, kolik by potřebovaly peněz ještě před tím, než událost vyřeší pojišťovna. S obnovou zařízení pomůže podle Maláčové také stát. Ze státního fondu pro mimořádné události může hejtmanství požádat až o pět milionů korun.
Vejprty chtějí, aby se přeživší klienti vrátili zpátky do svého domácího prostředí. "Jsou psychicky poznamenaní tou událostí, myslíme si, že by měli být zpět u nás," uvedla Gavdunová. "Máme pro ně postele. Vyhodnotíme v následujících dnech, zda se o ně budeme schopni dlouhodobě starat," dodala starostka. Ve Vejprtech je pro ně k dispozici intervenční tým policie a hasičů a psychologové.
Požár ve Vejprtech s osmi oběťmi je druhý nejtragičtější v Česku od roku 1990. Soustrast pozůstalým a lítost nad tragédií vyjádřili premiér, řada členů vlády i další politici včetně předsedů opozičních stran. Nejhorší za posledních třicet let byl požár v říjnu 2010, kdy v Praze v drážní budově u pražského autobusového nádraží na Florenci zemřelo devět bezdomovců. V Ústeckém kraji si lidé pamatují tragický požár v Měděnci, což je zhruba patnáct kilometrů od Vejprt, kde hořel v roce 1984 Ústav sociální péče. Zahynulo při něm šestadvacet chovanek. Událostí se inspiroval film Filipa Renče z roku 1991 Requiem pro panenku.