Škody v cestovním pojištění byly v letošní letní sezoně rekordní. Nárůst souvisí s návratem Čechů na letecké dovolené do vzdálenějších destinací. Výrazně přibylo repatriací zraněných klientů.
"Letošní letní sezona proti předchozím letům začala naplno dříve, už ve druhé polovině května. Hlavním trendem byl masivní návrat k leteckým dovoleným. Počet škod vzrostl ve srovnání s posledním předcovidovým rokem 2019 o 71 procent. V meziročním srovnání činil nárůst 163 procent," řekl šéf komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Průměrná škoda podle něj vzrostla proti roku 2019 o čtvrtinu na 10 929 Kč.
Česká podnikatelská pojišťovna v letní sezoně 2022 eviduje nárůst pojistných událostí z cestovního pojištění ve srovnání s rokem 2021 o 100 procent, ale ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 je na podobných počtech. "Pojistné plnění vzrostlo ve srovnání se stejným obdobím 2021 trojnásobně. Jsme již nad částkami v předcovidových letech," dodala mluvčí ČPP Renata Čapková.
Kooperativa zaznamenala letos výrazný zájem o cestovní pojištění. Češi tedy podle mluvčího Milana Káni více cestovali, případně byli zodpovědnější při sjednání cestovního pojištění. "Proti roku 2019 nám klienti letos v létě zaplatili na cestovním pojištění o téměř 20 milionů korun více," doplnil. V letní sezoně mezi škodami podle něj nejčastěji byly střevní či zažívací potíže, úpaly, úžehy, obtíže spojené s koupáním v moři jako šlápnutí na mořského ježka, zánět středního ucha, kousnutí rybou a drobné úrazy.
Letní sezona cestovního pojištění byla podle mluvčího Generali České pojišťovny Jana Marka z pohledu počtu a typu úrazů či onemocnění, srovnatelná s těmi předchozími. Letos ale více než jindy rostly náklady spojené s repatriacemi. "Mezi nákladné případy patří repatriace leteckým speciálem ze Španělska. Společně s náklady za hospitalizaci se pohybujeme na částce dva miliony korun," poznamenal.
Tři čtvrtiny všech škod tvořily podle Divokého léčebné výlohy, což je návrat k poměrům roku 2019. Škod z tzv. léčebných výloh ERV bylo proti roku 2019 o 76 procent více. Největší podíl na vyplaceném plnění, 55 procent, měly škody z pojištění storna. Průměrná škoda ze storna dosáhla 29 000 Kč, o 52 procent více než v roce 2019. "Mohou za to rostoucí ceny dovolených, ale i jiné nákupní chování. Letos lidé pořizovali zahraniční cesty později, a většina storen tak byla pár dní před odjezdem, tedy s vysokými stornopoplatky," dodal Divoký.
Velkých škod, tedy těch s náklady převyšujících 100 tisíc korun, bylo letos o 50 procent více než v roce 2019. "Náklady na hospitalizaci, a hlavně repatriaci se zvýšily natolik, že téměř každý případ, který ji vyžaduje, automaticky dosáhne nákladů nad 100 tisíc korun," podotkl Divoký.
Nejrizikovější destinací byl z pohledu počtu škod opět Egypt, odkud jich klienti nahlásili z celkového počtu čtvrtinu. Následovalo letos populární Turecko, na třetím místě skončilo Řecko. "Letos se nečekaně rozložilo spektrum zemí, odkud klienti hlásili škody. Zatímco v roce 2019 bylo z šesti nejčastějších destinací hlášeno 96 procent všech letních škod, letos už to bylo jen 61 procent," poznamenal Divoký. Může za to podle něj mj. letošní vyšší zastoupení exotických destinací.