Skupina poslanců části opozice chce uzákonit odchod sovětských vojsk z někdejšího Československa jako významný den. V novele navrhla, aby se 27. červen připomínal nejen jako Den památky obětí komunistického režimu, ale také jako Den odsunu sovětských vojsk z Československa. Obdobná iniciativa vznikla rovněž v Senátu.
Předloha poslanců koalic Spolu (ODS, KDU-ČSL. TOP 09) a Pirátů se Starosty v čele s předsedkyní TOP 09 Markétou Pekarovou Adamovou souvisí s 30. výročím ukončení pobytu sovětských vojsk na území bývalého Československa. Právě 27. června 1991 opustil Československo velitel Střední skupiny vojsk, generál Eduard Vorobjov, a tento den je symbolicky považován za definitivní odsun sovětských vojsk, napsali předkladatelé v důvodové zprávě.
Senátoři chtějí zařadit mezi významné dny 26. červen, a to jako Den odchodu okupačních vojsk. V tento den v roce 1991 vydal tehdejší prezident a vrchní velitel ozbrojených sil Václav Havel "Rozkaz k odchodu sovětských vojsk z území ČSFR". Novelu by horní komora měla začít projednávat na některé z červencových schůzí.
Poslaneckou předlohu není čeká posouzení ve vládě, má na ně měsíc. Předkladatelé chtějí, aby ji Sněmovna schválila zrychleně v prvním čtení, tedy ještě do říjnových voleb.
Sovětská armáda vtrhla do Československa 21. srpna 1968 v rámci vojenské intervence vojsk tehdejšího socialistického tábora, jejímž cílem bylo zabránit dalším reformním snahám komunistického režimu. V Československu bylo na základě pozdější mezivládní smlouvy o podmínkách "dočasného" pobytu sovětských vojsk umístěno 75 tisíc sovětských vojáků a 5200 občanských pracovníků a na 40 tisíc jejich rodinných příslušníků.
Stahování sovětských vojsk trvalo půldruhého roku, poslední železniční transport přejel československou hranici 21. června 1991. Vorobjov odletěl jako poslední.
V českém kalendáři je v současnosti 15 významných dnů, které na rozdíl od státem uznaných svátků nejsou dny pracovního volna.