Jeden nečekaný hovor s nabídkou takzvaného dárku a jeden souhlas seniora. Přesně tolik stačí, aby se dotyčný důchodce jen tak nezbavil produktů a obchodníka. A navíc se nevědomky připravil o nemalý finanční obnos. V souvislosti s Mezinárodním dnem seniorů je proto na místě připomenout nejčastější podvodné praktiky známých šmejdů.
"Cílem obchodníků není zákazníky obdarovat, ale udělat z nich stálé odběratele svého zboží. Vylákají z nich totiž souhlas, který si nahrávají. Časté jsou také nabídky různých služeb, třeba mobilních tarifů se zlevněnými telefony či tablety," uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest. Zároveň připomíná, že je nejlepší takové nabídky rovnou odmítat, protože následné odstoupení od smlouvy je mnohem komplikovanější.
Praktiky podomních prodejců často spočívají v tom, že se vydávají za zástupce stávajícího dodavatele energií, distributora nebo Energetického regulačního úřadu. Smlouva se navíc může vyklubat z pouhého potvrzení o návštěvě, u kterého vyžadují seniorův podpis. V jiném případě může být listina prezentována jako nezávazná nabídka.
Zastavit svůj domov
Senioři se také setkávají s nabídkou reverzních hypoték, což je poskytnutí jednorázové nebo pravidelné renty seniorovi, který naproti této výplatě zastaví svůj domov. Slovo domov navíc využívají záměrně k manipulaci. Senior je i nadále vlastníkem a je povinen platit náklady spojené s provozem.
"Poskytovatelé reverzních hypoték lákají na slova, že vám vyplatí peníze a vy nic nesplácíte. Ve skutečnosti se ale jedná o spotřebitelský úvěr. Senior sice úvěr průběžně nesplácí, ale naskakují mu sjednané úroky. Společnost inkasuje peníze až následně ze zajištěné nemovitosti poté, co daný člověk zemře nebo poruší smlouvu," vysvětluje Hekšová a dodává, že aktuálně lze u reverzní hypotéky získat úrok ve výši zhruba 8,5 % ročně a RPSN ve výši zhruba 9,5 %. "Srovnáme-li si úrokové sazby na trhu, zjistíme, že jde o předražený produkt," uzavírá ředitelka.