Češi žijící v zahraničí patrně budou moci využít hlasování poštou už při řádných sněmovních volbách v příštím roce. Dolní komora zřejmě zamítne pozměňovací návrh Radka Vondráčka z opozičního hnutí ANO, podle kterého by koaliční novela o zavedení korespondenční volby byla účinná až od roku 2026. Stejně by mělo plénum naložit s další Vondráčkovou úpravou, jež z možnosti hlasování poštou vylučuje volby do Evropského parlamentu kvůli údajně největšímu riziku dvojího hlasování. Vyplývá to z dnešních stanovisek ústavně-právního výboru k pozměňovacím návrhům. Sněmovna by měla předlohu schvalovat od středy příštího týdne.
Záporně se výbor postavil také ke zúžení možnosti korespondenční volby z ciziny na ty Čechy, kteří v Česku mají trvalé bydliště, nemovitost nebo v tuzemsku platí daně či odvody, jak to navrhla Berenika Peštová (ANO). Zvýhodněné podmínky by podle jejího zdůvodnění měli mít jen ti čeští občané, na něž mají volby skutečný dopad. Sněmovna odmítne podle postoje výboru návrh lídra SPD Tomia Okamury na zamítnutí celé novely.
Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb.
Projednávání korespondenční volby v úvodním kole i ve druhém čtení poslanci opozičních ANO a SPD brzdili. Obě hnutí se u krajanů v minulých volbách do Sněmovny netěšila takové oblibě jako vládní strany. Kritiku opozičních zástupců spojovala opakovaná tvrzení, že korespondenční volba je účelová a nezaručuje dodržení ústavní zásady o rovnosti, přímosti a tajnosti hlasování. Poslanci těchto hnutí varovali také třeba před rozšířením možností manipulace s hlasy a před snížením důvěry veřejnosti ve volby. Koaliční představitelé s takovými výtkami nesouhlasili. Korespondenční hlasování podle vládních poslanců zlepší Čechům pobývajícím v zahraničí dostupnost volebního práva.
Sněmovna by podle stanovisek výboru neměla přijmout ani několik spíše technických pozměňovacích návrhů poslanců nejsilnějšího opozičního hnutí. Patří k nim i povinné opatření hlasovacích lístků grafickým kódem, což by podle zdůvodnění mělo díky možnosti jejich načtení mobilním telefonem usnadnit volební akt zejména lidem se zrakovým postižením.
Sněmovna upraví některé parametry korespondenční volby pravděpodobně jen podle dřívější šestice návrhů právního výboru, které dnes jeho členové většinově znovu podpořili. Výbor například chce, aby se hlasy z ciziny započítávaly do čtyř největších krajů místo dvou, což by mělo snížit jejich vliv na rozdělování mandátů. I v případě, že by volič odhlasoval poštou, zůstalo by mu právo volit později osobně na zastupitelském úřadu. Hlas zaslaný poštou by se v takovém případě vyřadil. Opatření souvisí s možným ovlivňováním voliče při korespondenčním hlasování jeho okolím.